Pravdy o skandinávském stylu

0
10
Reklama

Rozšířené mínění, že skandinávský design, který neztrácí na popularitě, je jen o bílé, přírodních a teplých materiálech, není až taková pravdivá.

Severský design je již dlouho v módě a zatím nevykazuje žádné známky únavy. A co je vlastně skandinávský design? V našem výletu se podíváme na tvrzení o tom, co je pro Seveřany typické a jestli je to opravdu pravda.

Bílá kdekoliv

Ano lidé v severských zemích milují ve své domácnosti čisté linie a bílé plochy. Zřejmě proto, že bílá je synonymum dobrého a je nejjednodušší volba. Nebo možná proto, že podzim a zimy jsou na severu tmavé a dlouhé a místnosti v jiných než bílé barvě budou příliš tmavé a depresivní.

 Není to pravda! Seveřanům se líbí barvy a bílou rádi nahrazují krásnými pastelovými, které vnášejí světlo do interiéru. Mnozí interiéroví designéři začali experimentovat a používat odstíny modré, pastelově růžové a výrazně zelené.

Království minimalismu

Jednoduchý základ domova je populární v severské populaci a zřejmě i bude. Švédové, Dánové, Finové, Norové či Islanďané mají rádi nepříliš komplikované kombinace a vystačí si s bílou, černou, odstíny šedé, které perfektně ladí s dřevěnou podlahou. Sem – tam zelená rostlina a jednobarevné osvětlení oživí interiér.

Ale … Skandinávský design má i jinou stránku: Ve skandinávských domech lze vidět i mnoho barev a motivů, teplých a živých kreací, které zjemní jednoduchost prostředí.

Jsou blázni do dřeva a přírodních materiálů

Nejméně tři ze severských zemí jsou pokryté lesy a to je samozřejmě historicky klíčový faktor při výrobě nábytku. V současnosti i když je mnoho jiných materiálů, nadále se uchylují k přírodě.

Ale mnoho tvůrců pracuje i s novými materiály. Vezměme si například dánskou designérku Anne Rimmer a její akrylátové police.

V každé domácnosti je designová ikona

Skandinávci jsou hrdí na své designérů, známých po celém světě: Poul Henningsen, Arne Jacobsen, Verberie Panton, Josef Frank či Alvar Aalto … a dalo by se pokračovat. Je tedy více než pravděpodobné, že lampa nebo židle od těchto designérů se najde v severských domácnostech.

To znamená, že v skandinávských domovech sice uvidíte spoustu originálních kousků, které ale nemusí stát nutně majlant. Noví, rozvíjející se návrháři se inspirují minulostí ale kouzlo tohoto stylu spočívá právě v nepřetržitém znovu-objevování.

Život v blízkosti přírody

Z knih či filmů jsme nabyli pocit, že všichni seveřané žijí v malebných vesničkách nebo ostrovech na zalesněných pozemcích na samotě. Je pravda, že místní lidé mají k přírodě, která je obklopuje, vztah a v severské kultuře hraje toto důležitou roli.

Ale možná nevíte, že 94,2% Islanďanů, 87,8% Švédů, 84,2% Finů a 80,5% Norů žije ve velkých městech a městských aglomeracích.

Reklama