7 detailů, které oživí každou zahradu

0
5
Reklama

Zdá se vám vaše zahrada navzdory pozornosti, kterou jí neustále věnujete, málo zajímavá? Možná jí chybí okouzlující zákoutí a detaily, co jí dodají skutečné kouzlo. I zdánlivá maličkost situovaná dál od vstupní části dokáže divy. Nabízíme vám několik inspirací.

1 Galerie výjimečných

V každé zahradě se najdou rostliny se zajímavým příběhem, které jsou svým způsobem vzácné a výjimečné. Pokud to umožňují rozměry dané rostliny, třeba ji umístit do popředí a pochlubit se jí. Mohou to být i miniaturní druhy – ty je třeba soustředit na podstavce nebo jiným způsobem zvednout do úrovně pohledu. Takové rostliny by měly být vždy na reprezentativním místě, v městské zahradě je například vhodné vytvořit si minigalerie. Zvýrazněných rostlin by však nemělo být mnoho – spíše jedna či dvě zastoupeny více exempláři. Ideálním adeptem na takové experimentování je například netřesk, která nabízí skutečně výjimečné druhy a kultivary a je zároveň i pěstitelsky nenáročná.

2 Více barev do záhonů

Záhony by neměly chybět v žádné zahradě. Měly by být celoročně přitažlivé, proměnlivé a barevné. Barevnost do nich vnesou kvetoucí rostliny, případně ty s pestřejšími listy. Někdy se však pestrý kvetoucí záhon nedá v zahradě jen tak jednoduše vytvořit. Příčinou může být oblázková nebo podmáčená půda. Mnoha krásných rostlin se však není třeba hned vzdát – postačí, když si je vysadíte do barevných vegetačních nádob, které ladí s barvou květu, a rozmístěte jejich v zahradě. V nádobách budou dobře prospívat hortenzie (v polostínu), rododendrony, mnohé trvalky, bylinky, okrasné trávy i letničky. Jelikož jde o vizuální silný prvek, s množstvím nádob to netřeba přehánět.

3 S nádechem nostalgie

Mnohé (zejména starší) zahrady mají obrovskou charisma, vládne v nich klid a někdy jsou jakoby zahaleny rouškou tajemna. Takový prostor se vysloveně nabízí na dotvoření různých zákoutí a detailů, které zahradu zatraktivní. Někdy stačí opravdu jen málo. Můžete si vybrat zátiší se starými plastikami, případně najít nepoužívané kameninové nádoby a ty vysadit kvetoucími letničkami. Netřeba se realizovat ve velkém – stačí jen náznak a malé oživení starých předmětů. Na dotváření takových zákoutí jsou vhodné i kapraďorosty, kopretina nebo fuchsie. Půvabné zákoutí vytvoří ve staré zahradě i prvky s patinou, mech, výhonky břečťanu nebo přísavníku, koblihy či kůra.

4 Hodnota ukrytá v plastice

Trend umisťování uměleckých skulpturální prvků a doplňků do exteriéru je v současnosti velmi populární. Zahrada díky nim získá vyšší hodnotu, bude působit reprezentativní i blahodárně na psychiku člověka. Platí, že do maličké zahrady či atria není vhodné rozměrné ani příliš nápadné dílo, ve velké zahradě či na velkém dvoře zase zanikne malá plastika. Pokud nejde o detailně vypracované dílo, je lepší soustředit ho na rozlehlejší plochy, například na trávník (do plochy vysypané štěrkem či pískem). Do detailů vypracované prvky umístěte na vhodné podstavce. Plastika by v prostoru nikdy neměla dominovat, ale jej pouze dotvářet. Tradiční zahrady si žádají realistické díla, v moderních najde uplatnění i abstrakce.

5 Osvěžující pramen

Voda vnáší do zahrady život, osvěžuje ji, pomáhá vytvářet vhodné mikroklimatické podmínky pro mnohé rostliny a zároveň ji obohacuje o opravdu příjemné zvukové efekty. Vodní prvek v zahradě vůbec nemusí být výrazný. Přitažlivá je například i méně nápadná menší tůň s umělým pramenem či vodním přepadem doplněna vlhkomilných rostlinami osázená v jejím blízkém okolí. Uplatnění nachází například v svažité zahradě. Netradiční vodní prvek umístěte dál od domu, ideálně na místo, kde ještě lze přidat menší lavičku. Dá se umístit do moderní městské, ale i venkovské zahrady – od toho se pak odvíjí jeho konkrétní podoba.

6 Svěžejší díky dekoračním koulím

Nevíte, čím by se dala vaše zahrada oživit a zatraktivnit? Zajímavou možností jsou různé dekorační koule, které najdou uplatnění zejména na záhonech s nižšími déle kvetoucími trvalkami. Dekorační koule jsou dostupné v různých velikostech i barvách a vyrábějí se z rozmanitých materiálů. Takové koule můžete jednoduše hodit do záhonu a nechat je tam, kde se přirozeně zastaví, klidně tam může vzniknout menší skupinka. Je to sice jen drobnost, ale je to další svěží prvek, který dokáže zahradu změnit a zatraktivnit. Trendové jsou například i koule z proutí – vyniknou především ve venkovských zahradách s pestrou výsadbou.

7 Romantické lucerny

V létě se zahrada stává rozšířeným obytným prostorem domu a pobyt v ní se často prodlužuje až do pozdních večerních hodin. Posezení na osvětlené terase je samozřejmě příjemné, kde-tu však lze umístit i svítilny. Světélkující svítilny jsou půvabné nejen v létě, ale i na podzim, vždy navodí příjemnou (romantickou) atmosféru. Styl, velikost i barevnost zahradních luceren třeba upravit dané zahradě, přičemž platí, že se spoustou to netřeba přehánět. Určitě se vyhněte míchání různých typů a materiálů, raději si zvolte jeden typ a ten využijte na více místech. Vyplatí se investovat do kvalitnějších luceren, můžete si je přinést i jako suvenýr z dovolené letní.

Reklama