Abeceda interiérového bazénu

0
33
Reklama

Ráno se ponořit do příjemně vyhřáté vody a rozproudit tělo několika délkami, je příjemná představa. Nebo po návratu z práce využít tuto činnost pro uvolnění také není k zahození. Pokud máte bazén v interiéru, nepřekvapí vás vrtochy počasí a jeho služby budete moci využívat prakticky neomezeně.

Interiérový nebo exteriérový? To je elementární otázka šťastných jednotlivců, kteří si tuto vymoženost mohou teoreticky dovolit. Každá alternativa má své přednosti i slabiny. Při prvotním rozhodování se v ringu setkají dva rovnocenní rivalové – náklady versus čas využitelnosti. Venkovní bazén bude efektní ozdobou vaší zahrady, plavání pod širým nebem má své kouzlo, ale pouze za příznivého počasí. Pokud nepatříte do málopočetných skupiny otužilců, naše zeměpisné podmínky vám neumožní jeho celoroční využití. Bazén v domě vám bude k dispozici kdykoliv. Na jeho pořízení a provoz však budete muset z rodinného rozpočtu vyčlenit více prostředků.

PRAKTICKÉ DETEAILY

A jakou plochu potřebujete na plavání? Podle odborníků je to minimálně 24 m2. Pokud si připlatíte za protiproud, vystačíte si is menším rozměrům.

B zatížení se v rámci objektu může situovat prakticky kamkoliv, nejčastěji to však bývá v přízemí. Pokud se rozhodnete pro bazén ve vyšším podlaží, počítejte s podstatně vyššími náklady na celou konstrukci domu. Musí totiž přenést zatížení velkého objemu vody. Toto řešení je vzhledem k zmíněnou finanční i stavebně-technickou náročnost spíše rarita.

Č astá dilema budoucích majitelů je, jaký materiál zvolit v tomto prostoru na okenní rámy. Není pravda, že se eurookna do bazénových hal nehodí. Nevyplatí se však šetřit na kvalitním odvětrávání a odvlhčování. Pokud chcete předejít riziku poškození rámu vlivem vlhkosti, pořiďte si okna kombinované nebo s plastovým rámem.

D ispozične by měl být bazén orientovaný na jižní nebo jihozápadní stranu s výhledem do zahrady.

E limina hranici mezi interiérem a exteriérem pomohou velké prosklené plochy, které se dají za příznivého počasí otevírat nebo posouvat.

F aktor kvalitního odvětrávání a odvlhčování nelze podceňovat zejména u velkých prosklených ploch. Vzduchotechnika splní nejlépe svůj účel, pokud bude nainstalována do podlahy v jejich těsné blízkosti. Cenově výhodnější jsou odvlhčovací zařízení. Nejvyšší stupeň řízení mají inteligentní domy. Samy si dokáží vyhodnotit nepřítomnost svých obyvatel a podle toho nastavit provoz domu na co nejekonomičtější režim. Pomocí mobilu nebo přes internet stačí zadat pokyn a v době vašeho příjezdu už bude voda ohřátá na požadovanou teplotu. Nabízejí se v různé kapacitě, která závisí na rozměru místnosti a objemu bazénu. Nejčastěji se umísťují přímo v bazénové hale, pokud však nechcete narušit architekturu prostoru, lze je za příplatek situovat i do vedlejšího technického prostoru. Na požádání zákazníka je lze vybavit zařízením pro ohřev vzduchu, některé typy dokonce dokáží teplo absorbované při odvlhčování odevzdat bazénové vodě, a tak šetřit na provozních nákladech.

G eometrie bazénových oken by měla být v souladu s celkovou architekturou stavby.

H ygienické hledisko je v tomto prostoru prvořadé. Praktické je proto v jeho blízkosti zakomponovat sprchu s WC. I když při privátních bazénech to není legislativně závazná podmínka, uživatelé bazénu vám budou za toto řešení vděčni. Komfortem navíc je i sauna.

I nteriérové stěny v této místnosti oblibě materiály dobře odolávající vlhku. Kromě keramické dlažby nebo mozaiky se osvědčily i nátěry s přísadami proti plísním a vlhkosti.

J e vhodné, pokud okolí bazénu vybavíte kvalitní dlažbou s protiskluzovou úpravou.

NEŽ SE vykoupete

K dyž se rozhodnete pro takovou náročnou záležitost, jakou je realizace interiérového bazénu, doporučujeme přizvat odborníky. Od prvotního návrhu podle vašich představ specializovaná firma zajistí stavební práce včetně izolace, nainstaluje vhodnou technologii a vámi požadovanou doplňkovou výbavu. Na všechny případné nedostatky se vám v tomto případě vztahuje zákonem garantovaná záruční lhůta. Samozřejmou službou seriózního prodejce je i poskytování pozáručního servisu.

L abužnické koupání čekají po ujasnění tvaru, rozměrů a hloubky bazénu výkopové práce. Vybuduje se železobetonová vana, která se musí vybavit příslušnou hydroizolací. Vykládá se podle přání zákazníka fólií, keramickým obkladem, mozaikou, antikorem nebo se do ní vloží laminátový bazén.

M urovnání model vyložený PVC fólií vychází v porovnání s ostatními verzemi finančně nejpříznivější. Je to však relativně tvrzení, protože cena se bude odvíjet i od doplňkové výbavy a instalovaných technologií.

N espornou výhodou takového modelu je však jeho absolutní tvarová přizpůsobivost zákazníkovým nárokům a poměrně nenáročná údržba. Náročnější verzí je keramický bazén. Pod obklad potřebuje vhodnou tlakovou hydroizolaci, která zabrání případnému prosakování vody do konstrukce. Podotýkáme, že s důrazem na náročnost a preciznost těchto prací se přímo úměrně zvyšují pořizovací náklady. Takový bazén je také náročnější na údržbu, protože spáry mezi dlaždičkami jsou vhodnou půdou pro množení nežádoucích mikroorganismů a bakterií.

O proti předchozím alternativám se ve vyšší cenové hladině nacházejí laminátové bazény. Při této konstrukci zapomeňte na tvarové či rozměrové experimenty, rozhodujete se mezi nabízenými možnostmi. Komplikovaná je i jeho montáž, na staveniště se přiváží vcelku. Při neopatrné manipulaci hrozí prasknutí, případně jiné poškození. Takový typ bazénu je vhodné volit v menších rozměrech nebo jejich laminátů přímo na místě.

P rvú příčku z hlediska pořizovacích investic obsadily bazény z nerezu. Jde však o velmi kvalitní a trvanlivý materiál, který vyžaduje pouze minimální péči.

PRO EFEKT I NA UŽITEK

R adost z koupání umocní kromě povinné výbavy i doplňková zařízení. Ke standardní bazénové výbavě přísluší filtrace s dostatečným výkonem vzhledem k objemu vody. Jejím úkolem je cirkulace ohřáté vody, míchání chemie přidávané do vody, mechanický sběr nečistot a ohřev vody. Pro minimalizaci námahy s údržbou si můžete připlatit za automat na chemickou úpravu vody, propírání písku, doplňková zařízení na dezinfekci vody ozonem nebo UV zářením.

S ystém filtrační technologie rozlišuje dva základní typy bazénů: bazén s napnutou hladinou a se skimmerem. Bazén s napnutou hladinou má po celém obvodu žlab s mřížkami, do které protéká vytištěna voda. Zachycuje se v vyrovnávací nádrži a přefiltrovaná se přečerpává zpět do bazénu. Tento systém vyžaduje náročnější technologii, která sleduje hladinu vody a v případě potřeby ji i doplňuje. Skimmerového zařízení má na stěnách bazénu nasávací otvory přímo napojené na čerpadlo. Přefiltrovaná voda se pak vrací zpět do bazénu.

Š antén ve vodě zpříjemní doplňkový bazénový sortiment. Rozličné masáže, chrliče, vodopády a vzduchové zařízení slouží k promasírování svalstva a pokožky. Už zmíněným protiproudovým zařízením můžete standardní rozměr bazénu poddimenzovat, čímž v konečném důsledku ušetříte náklady na udržování vody.

T ak každý interiérový bazén je vybaven podhladinovým osvětlením, které nasvícením vody dokáže rozjasnit celou bazénovou halu příjemným nevtíravým světlem, a tak navodit neopakovatelnou atmosféru.

Ú čelným a zároveň atraktivním prvkem bazénu jsou schody, žebříky a zábradlí. Vstup do bazénu schody nebo žebříkem si při zděném bazénu lze navrhnout podle vlastní představy. Při hotové verzi z laminátu nebo nerezu jsou tyto doplňky typově omezené.

JAK OPTIMALIZOVAT PROVOZ

V yužití alternativních zdrojů energie lze náklady na provoz bazénu minimalizovat. Voda se může zahřívat solárními kolektory, tepelným čerpadlem nebo zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu.

Z snížit tepelné ztráty vody pomůže izolace dna a stěn bazénu, ale pouze v případě, že se zkombinuje se zařízením na překrytí hladiny. Plachta sekundární zabraňuje odpařování vody a snižuje vlhkost. Vhodně instalované rolovací zařízení z plastových profilů navíc splňují bezpečnostní funkci.

Ž ádané úspory přinese i automatické měření, regulace tepla. Praktický význam má i automatická úprava vody. Usnadňuje udržování kvality vody a minimalizuje čas věnovaný údržbě. Bazénový vysavač může vyčistit bazén v době, kdy se nikdo nekoupe.

Reklama