Barvy a bydlení

0
20
Reklama

Barvy a bydlení. Souvislost?

Je jistě nesprávné tvrdit, že barvy neovlivňují náš psychický a duševní stav. Některé nám zpříjemní celý den hned ráno, jiné nás uklidňují, další dodají energii. Barvy však mohou naopak unavovat, ubíjet, zda doslova nás naštvat a vyvolat negativní emoce.

Právě pro to je nesmírně důležité vybrat si správné barvy v místnosti. Správným zvolením barev můžeme dosáhnout dokonalý výsledek. Netřeba brát ohled pouze na módní trendy, ale i na to, co v dané místnosti děláme a jak dlouho se tam zdržujeme.

Intuice nadevše

Při výběru čehokoliv se člověk nejprve řídí intuicí. On sám přece ví, co je pro něj nejlepší. A tak je to i s barvami. Každému vyhovuje něco jiného a také jednotlivé barvy lidé vnímají různě.

Barvu nábytku, stěn, doplňků proto vybírejte tak abyste mezi nimi cítili příjemně. Zkuste si svůj nynější příbytek představit v jiných barvách. Možná barva, kterou máte právě teď v místnostech vám nevyhovuje. Ve které z nich se cítíte nejlépe a naopak ve které nejhorší?

Něco o barvách

Barvy se dělí na teplé – energizující (žlutá, oranžová, červená) a studené – zklidňující (modrá, zelená, fialová)

Kuchyně

V této místnosti se lidé zdržují poměrně často. Do kuchyně jsou vhodné teplé barvy. Zejména oranžová a žlutá. Podporují chuť k jídlu a pozitivně ovlivňují stav psychiky a spolu z vhodně zvolenými doplňky v jemnějších, ale i sytějších odstínech vytvoří dokonalou kombinaci.

Odvážnější mohou experimentovat is červenou. Je to barva energie. Pozor však třeba dát na celkové ladění. Není zrovna nejlepší nápad namalovat všechny stěny červeně. Červená vypadá dobře v kombinaci se zemitými a pastelovými odstíny, ale i černou a to platí io doplňcích.

Obývák

V obývacím pokoji trávíme asi většinu času. Jejím hlavním úkolem je poskytovat nám pohodlí. Vídávat ji v různých barevných kombinacích. Barvy musí ladit s nábytkem a příjemně na vás ovlivňovat. Obývací pokoj vypadá pěkně v barvách zemitých, jemných pastelových ale i v červené, oranžové a žluté barvě. Vynikající volbou je obklad ze dřeva. Je zde mnoho možností jak kombinovat. Pocit bezpečí a domova však vyvolávají již zmíněno zemité tóny jako hnědá, béžová, zelená a podobně.

Ložnice a dětský pokoj

Především tyto dva pokoje by měly tvořit jakousi oázu klidu. Volit bychom měli barvy pastelové, zemité, ale klidně i modrou či červenou barvu. U někoho však světlé odstíny v ložnici mohou vyvolávat pocit chladu a smutku.

Dětský pokoj je místem, kde bychom velmi neměli experimentovat. Světlé barvy ale například i tmavá fialová jsou vhodnou volbou. Při dětských pokojích bychom neměli vybrat béžovou, protože ubíjí chuť učit se.

Takže souvisejí barvy s bydlením? Určitě ano. Ovlivňují nás. V tomto článku naleznete pár rad jak vhodně zvolit barvy. Je však vzít v úvahu i vlastní vkus a vliv barev. Co se líbí jednomu, nemusí líbit druhému.

Reklama