Pro udržení čisté a zdravotně nezávadné vody v bazénu je nutné vodu ošetřit chemicky a zároveň za pomocí kvalitní bazénové filtrace vodu zbavit mechanických nečistot.
Bazénová chemie hubí choroboplodné zárodky, bakterie a řasy. Vodu lze ošetřit i za pomocí alternativních technologií jako jsou UV lampy , ozónové generátory, ionizátory nebo elektrolýzou slané vody. Tyto technologie mohou výrazně snížit dávkování chemie.
K dezinfekci bazénové vody se používá chemie chlorová nebo bezchlorová na bázi aktivního kyslíku. Chlorový chemie využívá k dezinfekci vody chlóru. Je levnější než bezchlorová chemie a je také razantnější. Bezchlorová chemie dezinfikuje vodu na bázi aktivního kyslíku. Je dražší než chlorová chemie a její dávkování je intenzivnější. Bezchlorová chemie je vhodná zejména pro malé děti, alergiky a astmatiky. Pokud používáte chlorovou dezinfekci nelze ji kombinovat s bezchlorovou-kyslíkovou chemií!
Jeden ze základních parametrů důležitých pro správné fungování bazénové chemie je pH. Kyselost či zásaditost vodných roztoků vyjadřujeme hodnotou pH. pH se pohybuje v rozmezí 1-14 přičemž pH = 7 má roztok přesně neutrální. Hodnoty nižší než 7 charakterizují zvyšující se kyselost a hodnoty vyšší než 7 výše naopak zásaditost. Ideální hodnota pH je okolo 7,2. Níže pH způsobuje korozi kovových částí bazénu (i nerezových), vymývání spár obkladů bazénu, dráždění očí a kůže, zvýšenou spotřebu chlóru. Vysoké pH způsobuje vápenaté usazeniny, zákaly vody, snižuje účinnost chlóru, dráždí oči. Hodnota pH výrazně ovlivňuje rozpustnost a účinek použitých dezinfekčních přípravků. Hodnotu pH je možné změřit za pomocí testeru (proužkové, tabletové, kapičkové) a upravit za pomocí přípravků pH- (snižuje hodnotu pH) nebo pH + (zvyšuje hodnotu pH).
Pokud napouštíte bazén z vodovodního řádu je vhodné zvolit následující postup. Voda z vodovodního řádu je již předběžně upraví díky čemuž je počáteční dávkování chemie výrazně nižší. Nejprve je nutné za pomocí testeru zkontrolovat pH vody, případně za pomocí přípravku pH + nebo pH – upravit na hodnotu 7,2. Pokud je špatné pH, je velmi snížena účinnost bazénové chemie. Pokud je pH správně nastaveno, doporučujeme provést šokové ošetření vody za pomoci přípravku chlor šok nebo chlorový granulát (při použití bezchlorové chemie přípravek OXI šok). Další ošetření vody již provádějte za pomocí multifunkčních tablet. Pravidelně minimálně 1x týdně zkontrolujte pH a koncentraci chlóru a upravte je na doporučené hodnoty.
Jiné ošetření vody v bazénu je třeba zvolit při napouštění vody ze studny. Voda ze studny může obsahovat příměsi kovu a její úprava je výrazně složitější. Doporučujeme podle možností raději používat k napouštění bazénu vodu z vodovodního řádu. Nejprve je nutné za pomoci testeru zkontrolujte pH vody, případně za pomoci přípravku pH + nebo pH – upravit na hodnotu 7,2. Pokud je špatná hodnota pH, je velmi snížena účinnost bazénové chemie. Potom proveďte šokové ošetření vody za pomoci přípravku chlor šok nebo chlorový granulát (při použití bezchlorové chemie přípravek OXI šok). Pokud do 24 hodin po prvním zachlorování dojde k hnědému, resp. zelenému zbarvení vody, znamená to, že ve vodě je velký obsah železa nebo manganu, respektive mědi. Přidejte dávku přípravku Minerál. Další ošetření vody již provádějte za pomocí multifunkčních tablet.
Pro průběžné ošetření bazénové vody třeba především vodu pravidelně filtrovat a bazén zbavit mechanických nečistot (za pomoci bazénových sítěk nebo vysavačů). Pravidelně minimálně 1x týdně zkontrolujte pH a koncentraci chlóru a upravte je na doporučené hodnoty. Pomocí testeru zkontrolujte pH vody případně za pomocí přípravku pH + nebo pH – upravte na hodnotu 7,2. Pokud je špatná hodnota pH je velmi snížena účinnost bazénové chemie. Ošetření vody provádějte za pomocí multifunkčních tablet, které se vkládají do plovákového dávkovače. Preventivně zejména při větším zatížení bazénu doporučujeme přidání přípravku proti růstu řas Algicidu. Při extrémních podmínkách provozu bazénu (vysoké teploty, silná zátěž bazénu koupajícími atd.), Nebo pokud má voda nestandardní kvalitu (zabarvení, zápach), aplikujte šokovou dezinfekci za pomocí přípravku Chlor šok. Po tomto ošetření však třeba počkat s dalším koupáním než koncentrace chloru klesne pod 0,8 mg / l.
Před odjezdem na dovolenou zkontrolujte pomocí testeru pH vody případně za pomocí přípravku pH + nebo pH – upravte na hodnotu 7,2. Do dávkovače chloru dejte trojnásobné množství pomalu rozpustných multifunkčních tablet. Přidejte dvojnásobně velkou preventivní dávku proti řasového přípravku Algicidu. Bazén zakryjte bazénovou fólií a zajistěte, aby denně bylo zapínáno filtrační zařízení na přiměřenou dobu. Po návratu zkontrolujte a upravte pH a koncentraci chloru v bazénové vodě.
Před použitím bazénové chemie vždy řádně prostudujte návod k použití a dávkování přípravků provádějte dle návodu.