Bungalov u Prešova plný denního světla

0
4
Reklama

Majitelé přízemního rodinného domu u Prešova dlouho toužili po vlastním rodinném domě. Když se jim naskytla příležitost postavit si své hnízdo, neváhali. Nebylo nutné dělat kompromisy. Manželé se shodli na klíčových parametrech: žádné schody, prostornost a množství denního světla.

Manželé měli už od začátku v plánu postavit pěkný bungalov s kompaktním tvarem, praktickým půdorysem, a zejména bez schodů. V neposlední řadě očekávali od svého budoucího domova i vysokou kvalitu bydlení. Jako výhoda se v tomto směru ukázal profesionální, široký přehled o stavebních materiálech a moderních technologiích domácího pána. Ty se v rozumné míře uplatnili i při stavbě. Výsledkem je kvalitně proveden rodinný dům, plný denního světla a čerstvého vzduchu.

Společenská zóna zalitá světlem

Do domu vede boční vchod, jehož předsíň ústí přímo do denní zóny. Tvoří ji rozlehlá obývací pokoj s kuchyní. V zadní části domu je situována noční zóna se zázemím pro členy rodiny. Společenskou část prosvětlují nejen fasádní velkoformátové okna, které budou v budoucnu sloužit jako přímý přístup na terasu, ale i tři střešní okna. Dostatek denního světla v kombinaci se světlými barvami vytváří příjemný kontrast s hnědými tóny keramické podlahy.

Denní světlo opticky otevírá prostor

Pro snadnou manipulaci se střešními okny a stínícími doplňky se majitelé rozhodli pro systém VELUX INTEGRA®. Pomocí dálkového ovladače s intuitivním dotykovým ovládáním velmi efektivně regulují pohyb oken a markýz. Tento systém však nabízí i další výhody. V případě deště automaticky zavře střešní okna a ochrání tak interiér domu. Zajímavá je i možnost přednastavit funkce. Například "Good morning – Dobré ráno" zvedá stínící doplňky a otevírá okna podle předem nastaveného ranního času. Kombinace oken usnadňuje větrání právě kvůli takzvanému komínovému efektu – čerstvý vzduch vchází přes fasádní okna do interiéru a nahromaděný ho opouští přes střechu.

Praktický detail

V prostorách, kde není možné osadit střešní okna, se doporučuje osadit světlovod. V bungalovu se jeden světlovod nachází na toaletě pro hosty. "Světlovod je vynikající způsob, jak osvětlit na první pohled nepodstatné místnosti, jako jsou WC, chodba nebo šatník. Vřele ho každému doporučuji, "doplňuje majitel. V praxi to znamená, že během dne netřeba uměle svítit a šetří se elektrická energie.

Reklama