Chutné maliny! Pečujte o ně správně a dopřejte si dávku zdraví

0
16
Reklama

Ostružina malinová (Rubus idaeus) je všem dobře známá a díky svým chutným plodem je i velmi oblíbená.

S radostí si na ní pochutnají děti i dospělí lidé. Známe více než 200 odrůd. Úžasné a voňavé plody se od sebe mohou lišit i barvou. Kromě klasické červené je můžete ochutnat iv žluté či oranžové barvě.

Péče

Maliny vysazujeme na podzim nebo brzy na jaře. Keř dorůstá až do výšky dvou metrů. Rostlina nemá velké nároky na péči. Oblibě však kypré půdy, které jsou bohaté na humus. Třeba myslet na to, že ostružina malinová zejména při vytváření nových výhonků potřebuje množství živin, které je třeba do půdy doplňovat. Vyhovuje jí také slunné stanoviště.

 Kořenový systém je mělce pod povrchem půdy a tak je v sušším období třeba myslet na zavlažování. Zvlášť v měsících, (obvykle červen a červenec) když mě rostlina plody třeba dbát na dostatek vláhy, aby suché počasí neovlivnilo vývoj plodů .

Benefity

Maliny jsou bohaté na vápník, draslík, železo, fosfor, pektin, biotin či vitamín C. maliny prospívají močovému ústrojí a také jsou účinné při menstruačních bolestech. Pomáhají i při nechutenství.

Věděli jste, že …

… maliny pocházejí z Asie, kde byla jejich známou lokalitou hora Ida. Název této hory se přenesl i do latinského názvu maliny.

Oblíbené odrůdy

Afrodita

Plody jsou středně velké a dozrávají v červenci. Rostlinky nemají téměř žádné trny.

Tulameen

Velmi doporučená odrůda, která nabízí vysokou rodivosť velkých a pevných plodů.

Polesie

Odrůda, která svými plody potěší hned dvakrát. Poprvé na začátku června a pak ještě začátkem srpna.

Reklama