Co je třeba vědět před koupí správného svítidla?

0
63
Vintage incandescent Edison type bulbs on black
Reklama

Při nákupu svítidla musíme mít na paměti cenu, ale nesmíme zapomínat ani na pocitovou složku, což znamená, zda bude působit daný zdroj světla v místnosti esteticky a zajímavě a bude dotvářet příjemné útulné prostředí.

Svítilny, které nám svítí v našich domovech můžeme rozdělit do dvou skupin:

  • Svítilny , které nám osvětlují celý interiér – měly by nám osvětlit interiér, jako celek. Světlo by mělo tedy dopadat na předměty rovnoměrně. To se nám podaří dosáhnout tehdy, pokud použijeme dostatek světelných zdrojů a pokud máme v těchto svítidlech vhodné zdroje s teplou či studenou bílou barvou.
  • Svítidla na osvětlení jednotlivých zón v místnostech – jsou to většinou bodová svítidla. Tato svítidla mohou mít i dekorativní funkci. Důležité je, aby svítidla navzájem ladily a taktéž byli i v souladu s interiérem v bytě.

Správně svítidla by měly splňovat několik kritérií:

Správná funkčnost – to znamená, že správné svítidlo osvětlí požadovaný prostor a současně nás nebude oslňovat. Pokud správně zkombinujeme hlavní a vedlejší osvětlení docílíme správnou intenzitu osvětlení v interiéru.

Vhodnost použití pro konkrétní místnost – barva světla a jeho výkon jsou také důležitá kritéria při výběru vhodného osvětlení. Pokud použijeme vhodný odstín barvy, docílíme vyšší pracovní výkon a ještě se budeme cítit v místnosti pohodlně.

Hospodárnost – je také velmi důležitá při výběru svítidla. Záleží především na tom, kolik budeme v jednotlivých místnostech zdroj využívat. I volba správné intenzitu osvětlení je důležitá věc, na kterou nesmíme zapomenout.

Bezpečnost – měli bychom se s ní seznámit hned při koupi svítidla. Jedná se o možnost montáže svítidla na hořlavý podklad, zda stupeň krytí, pokud svítidlo umístíme do místnosti se zvýšenou vlhkostí, jako je koupelna či kuchyň.

Pokud se zamyslíme i nad intenzitou osvětlení v místnosti zjistíme, že na jeden metr čtvereční podlahové plochy v místnosti je potřebný výkon svítidla s dvaceti pěti volty. Toto platí pro použití obyčejných žárovek, při úsporných je to o čtvrtinu méně. Tato metoda je však orientační, v úvahu musíme vzít i jiné aspekty, jako jsou potřeba intenzity světla v dané místnosti, specifikum interiéru , barva stěn a stropu, v jaké výši máme svítidla instalovány apod.

Reklama