Deset rad jak zacházet a nezacházet s plynovými bombami

0
27
Reklama

Plynová bomba na čistý propan nebo propan-butan je podobně jako oheň dobrý sluha, ale špatný pán. Proto si teď řekneme pár základních rad, jak s takovými plynovými bombami zacházet co nejbezpečněji.

  1. Plynová bomba by neměla být nikdy vystavena teplotě vyšší 50 °C.
  2. Plynové bomby nikdy neskladujete ve sklepních a obecně špatně větratelných prostorech a v prostorech pod úrovní terénu.
  3. Plynové bomby skladujete v dobře větraných prostorech
  4. Plynové bomby vždy skladujte pouze a jedině ve svislé stojaté poloze
  5. V době nepoužívání musí být plynová lahev vždy opatřena dobře těsnící zátkou
  6. Pro připojení plynové lahve ke grilům Weber na plynovou kartuši (např. plynový gril Weber Q 1200) používejte vždy a jedině originální přepojovací hadici – sadu 3 v 1 pro plynové grily od značky Weber.
  7. Dbejte na pravidelnou výměnu komponentů na plynové lahvi. Těsnění regulátoru a hadici je dobré měnit zhruba jednou za pět let. Regulátor tlaku plynu se doporučuje měnit jednou za 10 let.
  8. Provádějte pravidelné kontroly těsnosti, a to pomocí mýdlového roztoku (voda a mýdlo v poměru 1:1). Naneste trochu mýdlového roztoku na každý spoj a sledujte, zda ze spojů nebudou vycházet bubliny. Pokud se bubliny neobjeví, je vše v pořádku. V případě, že se bublinky objeví, zavřete přívod plynu, utáhněte všechny spoje a test zopakujte.
  9. Nedoplňujte prázdné plynové lahve na čerpacích stanicích, a to ani za asistence obsluhy benzínové pumpy. Plnění prázdných lahví smí provádět pouze certifikované firmy. Ovšem na benzínových pumpách je možné vyměnit prázdnou lahev za plnou.
  10. Pamatujte, že běžná PB lahev je použitelná maximálně 10 let od poslední revize. Datum poslední revize je u 5 a 10 kilogramových bomb vyraženo na ochranném límci na vršku plynové bomby.

Více info

Reklama