Díky kontrastu vyniká krása domu i jeho okolí

0
1
Reklama

Navrhnout a postavit dům v blízkosti řeky a obklopen stromy, to zní lákavě. Pokud si chcete vychutnat původní zeleň i moderní architekturu, třeba najít řešení, které umožní, aby se příroda i stavba vzájemně respektovali. Nedaleko litevského hlavního města na to dost nečekaně a výrazně využili kontrast. A takový je výsledek …

Kontrast a harmonie, architektura a příroda

Dům z dílny GYZA stojí v blízkosti řeky Neris uprostřed vysokánských jehličnanů. Může se pochlubit 226 m2 a tím, že mezi stromy nezaniká, ale zároveň těchto přírodních obrů nechává s respektem vyniknout. Jak?

Míra kontrastu mezi tím, co vytvořil architekt a co zůstalo v rukou přírody, je taková, aby byla dostatečně výrazná jedinečnost obou. Díky vodorovně orientovanému vzoru na fasádě si intenzivnější uvědomíte výšku stromů. Jeho barva odkazuje na břízy, jejichž pařezy odsud museli odstranit. Nepodobá se tedy příliš jehličí a právě tím mu nechává prostor. I když stavba rozhodně není nenápadná, netyčí se odvážně do výše, spíše se plazí, kopíruje svah. Přizpůsobila se tak přirozenému terénu, ale jen do jisté míry. Její autoři totiž toto splynutí využili, aby domu dodaly charakteristický rys …

Do společenských prostor se vchází z terasy na svahu, která nás zavede na první patro – do kuchyně a jídelny. Odtud se pak schodištěm můžeme přesunout do obýváku posazené o úroveň níže. A kde se poděla ložnice?

Jelikož tradiční místo na patře její zabrali kuchyň s jídelnou, přesunuli ji na přízemí. Taková výměna se uskutečnila prý proto, aby si obyvatelé během dne mohli vychutnat pohled do korun stromů. Pocit propojení interiéru s tím, co je venku, ještě posilují velká okna, které jakoby domácích i hostů zvali k řece.

Trendy versus les

Jde přitom o interiér, který rozhodně není rustikální či tradičně přírodní. Potkáte zde výrazně moderní linie často připomínající spíše strohý minimalismus. Po chvíli si však uvědomíte, že svébytný respekt k přírodě se nevytratil. Pohledový beton na stěnách je sice nejnovějším trendem odkazujícím na průmyslnost, ale nedovoluje si výraznější odstín jako kameny v okolí domu. I ostatní zařízení se drží tlumených neutrálních tónů. Najdeme zde tvarově neobvyklé prvky, které mohou působit futuristicky, ale zároveň jsou odkazem na nepravidelnosti, které se běžně objevují v lese.
Tento dům s lesem sice nesplývá, ale táhne s ním za jeden provaz. Dokazují to i použité inteligentní systémy a technická řešení. Díky geotermálnímu vytápění i umístění ve svahu šetří energií. To totiž pomáhá přirozeně udržovat konstantní teplotu. Na úpravu bezprostředního okolí byly použity prvky, které se tam předtím už vyskytly. Stačí si všimnout například zpevnění terasových stupňů kameny.
Každý si představuje začlenění do přirozeného prostředí jinak, ale možná si vzpomenete právě na tento projekt, když se nejblíže budete chystat zavrhnout některou zařizovací alternativu jako příliš kontrastní nebo naopak až nudně harmonickou.

Reklama