Efektivní zalévání trávníku během léta: Kdy? Kolik? Čím?

0
70
Reklama

V létě je trávník vystaven silnému dlouhodobému slunečnímu záření, které zapříčiňuje vypařování vláhy. Při jejím nedostatku, přestává růst a může také zhnědnout. Zalévejte ho efektivně a ve správném čase.

Trávník potřebuje vodu

V období sucha trávník roste, pomaleji a má tendenci zhnědnout. Po vydatném osvěžujícím letním dešti se však většinou samovolně zotaví.

Může za to i typ půdy

Různé typy půdy mají rozličnou schopnost akumulovat vodu. Nejdéle a nejlépe udržují vodu dostupnou rostlinám hlinité půdy. Písčité půdy bývají pórovitější, a proto se z nich voda snadno vypaří. Jílovité půdy sice udrží dost vláhy, ale je vázána na půdní částečky, a proto je pro rostliny těžší dostupná.

 Sledujte trávník

Pozorně sledujte stav trávníku: Když tráva ztrácí lesk, nabývá namodralou či našedlý barvu a po zatížení se regeneruje jen pomalu, je to příznak, že nutně potřebuje závlahu.

Kdy zalévat?

Nejlepší je zalévat večer nebo v noci, protože tehdy se vypařuje méně vody a trávník využije vláhu v maximální míře. Když je velmi sucho, nepolévejte trávník každý den menším množstvím vody, účelnější je zavlažovat méně často, ale zato vydatně.

V důsledku častější zálivky se totiž korieky vytvářejí pouze v nejsvrchnější provlhčení vrstvě půdy a při náhlém suchu spíše vyschnou. Naopak, vydatná zálivka umožňuje kořínkům pronikat i do hlubších půdních vrstev.

Kolik vody?

Aby voda zasáhla celou kořenovou soustavu, potřebuje plocha čtverečního metru 10 až 15 litrů vody.

Jakou vodu?

Podle možností nepoužívejte na zavlažování trávníku vodu z vodovodní sítě. A to nejen ekonomického hlediska .Používajte raději dešťovou vodu, kterou nashromáždíte ve sběrné nádrži.

Reklama