Elektrické grily v testu: Plusy a mínusy nejnovějších modelů

0
52
Reklama

Pomohou v kuchyni, vykouzlí společenskou atmosféru za stolem. Pokud přijde na rychlou tepelnou úpravu čerstvých surovin, elektrické grily jsou jasnou volbou. Stačí jen otočit kolečkem termostatu a horkou plotnu máte připravenou – na líné nedělní snídani, ale i na slavnostní menu rodinné oslavy.

Co byste měli VĚDĚT

1. Povrch

Teflon, ILAG, keramika nebo speciální povlak? V principu na tom vůbec nezáleží. Na rozdíl od pánví či pekáčů mají výrobci škálu teplotního rozsahu pod dokonalou kontrolou. Vždy vybírají na nelepivou vrstvu takové materiály, které ladí s nastaveným rozsahem termostatu. Vaším úkolem je pouze to, abyste si k přibalenému kuchyňskému nářadí na pomoc vždy přibraly pouze takové, které zahřátý povrch nepoškrábe.

2. Teplota

Intenzivní ohřev dokáže zachovat v surovinách šťávu, pozvolné tempo grilování dá zas každé porci jemnost. Je jen na vás, abyste zvolili taktiku grilování sladěnou se svou chutí. Ačkoli obvykle nemáte k dispozici displej nebo ciferník, který by vám zobrazil aktuální teplotu na grilu, vždy se můžete orientovat alespoň podle číselných symbolů. V návodu obvykle najdete doplňkové informace o konkrétních teplotách, které jim odpovídají.

3. Kontakt

Jedna plocha nebo dvě? V kuchyni oceníte zavírací formát kontaktního grilu, za stolem je šikovnější velká plocha, na kterou suroviny ukládáte. Nenechte se však zmýlit vzhledem grilu v regálu v prodejně. Mnohé jsou řešeny tak, abyste je mohli používat ve více polohách. Díky tomu dokáží nabídnout všestrannost, abyste jediným přístrojem zvládli všechny druhy grilování.

4. V rovině

Každý gril je řešen tak, aby šťáva co nejrychleji odtékala do sběrné misky pod ním. Pokud se však rozhodnete na grilu péct vajíčka nebo lité těsto, bude vám záležet na tom, aby se udržely na tom místě, kam jste je položili. Grily obvykle nejsou vybaveny nožkami na doladění polohy, měli byste mít však jistotu, že je dokážete podložit do roviny. Někdy nestačí, pokud je v dokonalé rovině stůl, gril má svůj vlastní sklon.

5. Páry a kouř

Elektrické grilování není bez pár a kouře. Všechny šťávy a tuky okamžitě na rozpálené plotně karamelizují tak, jakoby jste je pomalu kanuly na rozpálenou pánev. Proto je fajn, pokud předem myslíte na dobré větrání, byť by šlo pouze o vnitřní oběh s uhlíkovým filtrem. Na terase to nijak nevnímáte, pokud se však z procházky vrátíte do jídelny, kde se grilovali plátky kuřecího, budete je cítit i na druhý den.

6. Udržet teplé

Každý z grilů má také nízkoteplotní výkonové stupně, které oceníte při všech hotových porcích. Dokážete je po grilování udržet příjemně teplé, stejně jejich víte ohřát, aniž jste si ušpinili nový nádobí a kuchyňské spotřebiče. Některé z grilů si dokáží poradit i se zpracováním mražených surovin a polotovarů – rozmrazují nebo při automatických programech přepočtou čas tak, aby vzali fázi rozmrazování v úvahu.

7. Údržba

Čištění elektrických grilů není žádná velká věda, pokud si tuto roli nenecháte až na samý konec. Ve chvíli, kdy vypnete ohřev, měli byste použít papírovou utěrku na to, abyste z pečících desek setřeli zbytky šťáv a omastku. Zůstane vám tam pouze tenoučký film, který pak hravě smyjete pomocí teplé vody a saponátu. Platí to nejen u grilů s pevně osazenými plotnami, ale i tam, kde jejich víte vytáhnout ven.

kapacita

Každý kousek plochy grilu se počítá, a to doslovně. Grilování je většinou o pestrosti, při které kombinujete různé druhy surovin.

deska

Žebrovaná plocha s odtokovými kanálky, hladká deska nebo obojí? Už při výběru byste měli vědět, jakým způsobem chcete gril používat.

regulace

Jednoduchý bimetalový termostat je ve světě elektrických grilů klasikou, z času na čas se však objeví model se senzory, který to s precizností myslí vážně.

víko

Při grilování na terase může ovlivňovat, zda dokážete ochránit suroviny na grilu před chladnými závanem větříku. Víko vám při plochém grilu rozšíří i škálu grilovaných surovin.

údržba

Pokud lze platně z grilu vytáhnout, údržba je mnohem jednodušší. Hravě vymyjete zatečené tuky, které nebudou ve spárách stárnout.

HLAVNÍ JE PŘÍPRAVIT SI POHODU

Nikam nespěchat a udělat si den krásnějším. Pokud vezmete toto heslo při používání elektrických grilů na vědomí, rychle proniknete do nového kulinářského světa. Steak namísto řízku, hamburger namísto karbanátky a krokety namísto smažené zeleniny. To vše dokážete v kuchyni připravit na elektrickém grilu, aniž byste museli vystavit za sporákem při pánvi, ze které stříká rozpálený olej.

Podobné je to ve chvílích, kdy vaření a servírování sloučíte do jednoho kroku za prostřeným stolem. Ať už to bude na terase nebo v dobře větrané jídelně, vše se spojí v příjemné atmosféře. Bez ohledu na to, zda každý griluje sám za sebe nebo za všech vezmete pod patronát tepelnou úpravu připravených porcí. Bavíte se, a přitom vlastně pracujete.

Marcela testuje

Je v tom kus zábavy a kulinářského požitkářství. Přestože se vzduchem nenese vůně rozpálené grilu z uhlíků, při elektrickém grilu zažíváte stejně intenzivně vůně jako při tradičním grilování. Na terase, v jídelně, v kuchyni.

Vítěz testu

Tefal Optigrill + XL GC722D34

Ohřev: 2 180 W, inteligentní automat
Grilovací plocha: 2 odnímatelné desky, 40 × 23 cm
Povrch: nepřilnavý teflon, vroubkování

PLUSY: Vložíte do grilu suroviny, zaklapnete desky, zvolíte některý z automatických režimů a celé grilování proběhne bez vašeho dozoru. Automat podle tloušťky přizpůsobí čas tepelné úpravy tak, aby vás vyzval ve chvíli, kdy dosáhne některou z trojice úrovní propečení. Připravíte steaky, ryby, slaninu i drůbeží maso, bariérou nejsou ani mražené polotovary. Chytrá elektronika při každém grilování dosáhne opakovaně stejného výsledku a nám se líbil nejen software výborně vyladěný na kuchyňské zvyky, ale také slušná kapacita, která pokryje i potřeby větší domácnosti.

Reklama