Hitparáda podlah: Zvolíte na vaši terasu beton, kámen či dřevo? (1. část)

0
184
Reklama

Rozhodujete se, jakou podlahu zvolíte na terasu? Vytvořili jsme pro vás přehled těch, které se z určitého úhlu pohledu mohou pochlubit přívlastkem nej.

Při výběru optimální podlahy se nesoustřeďte pouze na terasu, berte ohled i na styl a barevnost domu. Podlaha na terase s ním může tvořit harmonický nebo jemně kontrastní celek. Samozřejmě, má být mrazuvzdorná, protiskluzová, barevně stálá, dostatečně odolná, aby dlouho vydržela, a stejně důležitá je snadná údržba.

Nejžádanější

Terasa z betonových dlaždic se stále těší velké oblibě díky cenové dostupnosti, odolnosti a rychlému kladení nasucho. Navíc beton dokáže imitovat i různé jiné přírodní materiály jako přírodní kámen nebo dřevo. Formátem i barevností se přizpůsobí modernímu i venkovskému stylu.

Aby se co nejjednodušší udržovala se doporučuje impregnovat její povrch. Při menších formátech ukládaných nasucho je velmi jednoduché vyměnit poškozený kus dlažby za nový. Malou nevýhodou je akumulace tepla během horkých dní, kdy může být příliš rozpálená na vstupní branou bosou nohou. Proto betonovou dlažbu upřednostněte na stíněné terasy.

Nejpraktičtější

Keramická a Gresová dlažba určená do exteriéru má vynikající technické parametry, menší nasákavost jako beton a velmi jednoduchou údržbu. Jejich velkou výhodou je široký sortiment tvarů a tlouštěk, což umožňuje v jednom designu navrhnout jednotné propojení obou zón. V současnosti horký trend jsou velkoformátové dlažby a také imitování jiných materiálů – dřeva, rezavého plechu či betonu. Velké formáty mají kromě estetického hlediska výhodu v podobě jednodušší údržby díky menšímu počtu spár. Instalace velkých formátů však vyžaduje rovný podklad a lepidlo se musí nanést po celé ploše.

Keramická dlažba a gres do exteriéru musí být mrazuvzdorné – v případě keramické dlažby má být nasákavost nižší než 3 procenta, při Gres nižší než 0,5 procenta. Odolnost proti otěru dlažby pro venkovní použití se má pohybovat v hodnotách PEI 4 až 5. Pokud ji vybíráte k bazénu, dbejte na to, aby byla protiskluzová i za mokra – tedy volte dlažbu se stupněm protiskluznosti R9 až R11C.

„Praxe ukázala a potvrdila zajímavý fyzikální jev, že dlažba z přírodního kamene, která se celoplošně nalepí na vyrovnaný podkladový beton, se za horkých letních dnů nepřehřeje. Ve srovnání s betonovou a keramickou dlažbou má i za takových podmínek přijatelnou povrchovou teplotu a je příjemná na dotyk bosou nohou. Ale pozor, neplatí to při osazování do štěrkového lože. Dlažbu z přírodního kamene doporučuji impregnovat speciálním bezbarvým přípravkem, se kterým se kámen při nezměněné barvě stane nesavým paropropustným, i jeho údržba je jednoduchá. „

Reklama