Hledáte listnatý solitér? Vysaďte si břízu černou

0
105
Reklama

Bříza černá je velmi odolný druh, nejen co se týče podmínek, ale i škůdců. Na půdu není náročná. Nejvhodnější období na vysazování je časná podzim.

Bříza černá ( Betula nigra )

Původ: Roste ve východních částech USA až po Floridu. Stromy dorůstají výšky třiceti metrů.

Celkový vzhled: Tvar koruny je pyramidální. Na rozdíl od ostatních druhů bříz, pro které je typická striebristobiela barva kůry, se vyznačuje tmavšími tóny: Kůra mladých stromů má světlou hnědočervenou barvu, ale může být až šedavě-tmavozelená. Na starších exemplářích je velmi tmavá až téměř černá, s velmi hrubými trhlinami v Bork. Odlupuje se ve vodorovných pruzích.

Listy jsou asi osm centimetrů dlouhé a tři centimetry široké, mohou být i větší. Jsou kosočtverečné, na vrchní straně lesklé, tmavozelené, na rubu po rozvinutí jsou řídce ochlupené, později holé. Na podzim se zbarvují dožluta.

Začátkem jara se tvoří žlutohnědé dlouhé samčí jehnědy. Odrůda’Fox Valley‘ vytváří malebnou korunu. Kůra má pěknou pomerančovo-bronzovou barvu, je drsná a vločkovitá se odlupuje. Strom má obyčejně více kmenů.

Pěstování: Vyžaduje však vlhčí stanoviště na plném slunci nebo v polostínu. Vyhovují mu všechny typy půdy, kromě velmi suché. Za horkého počasí bez srážek strom třeba zalévat.

Tip: Všechny břízy představují velké nebezpečí pro alergiky, zejména na jaře, v období kvetení. Pokud máte v rodině alergika, zvažte výsadbu této dřeviny.

 

Reklama