Jak se zrodil nejznámější jídelní stůl z masivu

0
3
Reklama

Pořádný stůl má v domácnosti pevné místo. Utužuje život v rodinném kruhu a umocňuje sounáležitost mezi blízkými. Známe pár statných příkladů, které družnosti dodají solidní základ.

Pokud vám při letmém pohledu na dnešní nábytkářskou ikonu z rubriky Nadčasový design napadne: "Co už může být na tomto stole zajímavé?", Nebudeme vám to mít za zlé. Dubový stůl Bigfoot je skutečně ukázkou čiré všednosti. Bere na sebe obecnou podobu stolního archetypu, je vyroben z "banálního" nábytkářského materiálu – dubového dřeva – a využívá prosté tvarosloví těch nejjednodušších linií. Přece však dokáže vyprávět pozoruhodný návrhářský příběh.

Stůl Bigfoot je dílem německého architekta Philippa Mainzera a zároveň pilotním produktem jeho nově založené značky e15. Navrhl ho na počátku 90. let minulého století, tedy v době, kdy mnoho designérů podlehlo stylu high-tech. Okouzleni technologickým optimismem vytvářeli složité struktury ze skla a oceli. Poctivý selský stůl musel mezi nimi působit jako zjevení. Philipp předběhl dobu; předestřel v té době radikální vizi "nové jednoduchosti" nebo návratu k starosvětským řemeslným postupům, které jsou tak oblíbené v dnešní "hipsterské" současnosti.

Stůl Bigfoot ztvárnil jako prostou rámovou konstrukci z masivního dřeva evropského dubu – s příznačně statnými nohama architektonické tloušťky, s odhalenými letokruhy as přiznanými boulemi či uzly v přírodní kresbě materiálu. V rodícím se environmentálním povědomí 90. let naznačil možnosti, jak se všední přírodní materiál i zapomenutá poctivost truhlářského řemesla dají využít v té nejčistší podobě. Aniž výsledek vyrušoval neohrabaností rustikálního stylu, propojil surový výraz s přirozeným šarmem moderního interiéru.

Ikonický dřevěný stůl Bigfoot od německé značky e15 je zhotoven z masivního dřeva. Jako příklad truhlářského mistrovství se stal nábytkářským vzorem pro ostatní výrobce.

Reklama