Jak se zrodilo „koťogó“, nebo nejslavnější kávovar

0
107
Reklama

Minulý rok oslavil moka kávovar kulaté jubileum. Už rovných 80 let podává důkaz o nadaní Italů dávat každodenním požitkem geniálně jednoduché, a přesto působivé podoby.

Přístroj na přípravu kávy Moka Express se pyšní přívlastkem nejpoužívanější na světě. Alespoň jeden kousek určitě najdete v každé italské domácnosti a ani našincům není neznámý: pod familiární přezdívkou "koťogó" (slovo maďarského původu, které by se dalo volně přeložit jako "bublotať") si získal oblibu iu nás. Důvodem je nepochybně ta správná designová konstelace: praktický pomocník v účelné, esteticky přiměřené podobě, který se snadno používá, je odolný, bezpečný i dostupný. No především: dokáže zajistit požitek z lahodné kávy v domácích podmínkách.

Konvici na přípravu moka kávy vynalezl Ital Alfonso Bialetti. Když se počátkem 20. let vrátil z Francie, kde pracoval v metalurgickém průmyslu, pustil se v alpské vesničce Crusinallo do vlastního byznysu. Po deseti letech podnikatelského tápání přišel na trh s převratným kávovarem – inspiraci údajně načerpal při pozorování manželky a její "mýdlového hrnce" na vyvařování prádla. Hliníkovou konvičku ztvárnil v souladu s dobovým vkusem: v osmiúhelníkový tvarování či bakelitová ručce zachytil prvky stylu art deco. Největší rozmach zažil kávovar v uskrovnění poválečných časech; v 50. letech minulého století během masivní kampaně, kterou rozpoutal syn vynálezce Renato Bialetti, se dostal do každé domácnosti, aby od základu změnil návyky Italů. Dodnes zůstává nezaměnitelným symbolem italské kultury, spojené s tradičními rodinnými hodnotami i pohostinností.
Pravý kávovar Moka Express poznáte podle vousatého mužíčka s ukazováčkem nasměrovaným do nebe. Maskota "l’omino IZP BAFF" nakreslil karikaturista Paul Campani v roce 1953 podle Renata Bialettiho.
Původní kávovar Moka Express, který si v roce 1933 patentoval Alfonso Bialetti, se bez výraznějších změn (až na drobné ergonomické úpravy rukojeti) vyrábí rovných 80 let. Je dostupný v různých velikostech pro přípravu jedné nebo více šálků moka kávy.
Sporákovou kávovar 9090 nezapře důkladně promyšlený industriální rukopis svého autora, designéra Richarda SAPPER (známého autora přenosných počítačů IBM). Jeho podoba moka přístroje je pokusem o technické vylepšení i bez toho dobře fungujícího originálu. Sapper přidal zvětšenou podstavu (což zefektivnilo přípravu kávy) a zjednodušil spojování dvou polovin přístroje bez nutnosti vzájemného šroubování. To vše zabalil do uhlazené ocelové siluety, která dává výsledku vyspělý designový šmrnc.
Moka konvička Chambord. Domácí přípravu kávy lze zvládnout dvěma kultovními způsoby: sporákovou moka kávovarem a konvicí typu "french-press". Legendární producent toho druhého způsobu, dánský doplňkový magnát Bodum, se před třemi lety zapletl i s prvním (a Bialetti mu to vrátil vlastní verzí "french-press"). Konvička přebírá tvarosloví celé série – se zaobleným poklopem či kuličkou na vrchu evokuje styl 50. let, kdy se série Chambord zrodila. Bohužel, její výroba je dočasně poSympatický Moka Alessi je nedávným přírůstkem v řadě "koťogó" kávovarů designového impéria Alessi. Na svou předlohu, ikonický model od Bialetti, se přitom podobá nejvíce a hrdě se k tomu hlásí. Konečně, není co skrývat! Alfonso Bialetti je dědečkem Alberta Alessiho (současného šéfa společnosti, muže zodpovědného za její orientaci na ušlechtilý design). Alberto chtěl svému dědovi vzdát hold, takže oslovil přítele, designéra Alessandra Mendiniho, aby "rodinné stříbro" interpretoval v originální, stejně přitažlivé podobě..

Reklama