Jak si vybrat kvalitní zahradní nábytek

0
4
Reklama

Zahrada je nejčastějším místem, kde trávíme jak svůj volný čas, tak především i svou dovolenou. Až za ní se umístila jako dovolená u moře, tak na chatách či chalupách nebo v horách. Dokonce je i více lidí, kteří dovolenou tráví na zahradě jako těch, kteří si žádnou dovolenou nevybírají.

Na zahradě nejen pracujeme, ale i relaxujeme. A málokdo si představí odpočinek na zahradě bez zahradního nábytku. Nábytku, který může být tradiční ze dřeva (např. Tropický teak) nebo z moderních materiálů typu umělý ratan, hliník nebo tahokov. Ale i zahradní nábytek může být trendy a cool.
Tak jsme se zeptali Davida Jiruška ze společnosti Mountfield na nejnovější trendy u zahradního nábytku. A zde jsou jeho odpovědi.

Co je v poslední době trendem v moderním zahradním nábytku?
Oblíbené jsou mezi majiteli zahrad především nové materiály jako umělý ratan, který se hodí stejně dobře na zahradu i do interiéru. Můžete jej tedy umístit například i do obývacího pokoje nebo zimní zahrady. Má pevnou lehkou hliníkovou konstrukci s pláštěm z umělého ratanu a velmi nízkou hmotnost. Díky minimálním požadavkům na údržbu se o něj navíc nemusíte téměř starat. Totéž platí i pro nábytek z tahokovu, který je jak lehký, tak i pevný, odolný a bezúdržbový.
Jaké další materiály vedle umělého ratanu teď "letí"?
Je to určitě moderní zahradní nábytek z hliníku, pro který je typický perfektní design a neotřelý vzhled. Velkou výhodou hliníkového nábytku je snadná údržba – stačí jen hadřík a voda. Bez problémů si poradí s deštěm, sněhem i slunečními paprsky. Kostru nábytku navíc tvoří odolný a lehký bezúdržbový hliník, který samozřejmě nerezaví. Stálicí na našem trhu je zahradní nábytek z tropického dřeva teak.

Jakým směrem se podle vás bude dál ubírat design zahradního nábytku?
V poslední době se v tuzemsku líbí čisté linie, jednoduchost a jednoduchá elegance. Chceme pěkný nábytek, ale zároveň vyžadujeme i užitnou hodnotu a vysokou kvalitu. Odhaduji, že poměr nábytku z hliníku a umělého ratanu se na Slovensku brzy vyrovná nábytku ze dřeva.
A tady je pár dobrých rad pro samotný výběr zahradního nábytku:

Pravidla pro výběr kvalitního zahradního nábytku:
Délka záruky – záruka 2 roky není na zahradní nábytek, který musí sloužit dlouhá léta, dostatečná, proto vybírejte ten, na který prodejce poskytuje alespoň záruku 5 let.
Pozor na omezení při výběru zahradní sestavy – zjistěte, zda si můžete nábytkovou sestavu nakombinovat podle sebe nebo jestli jste nuceni si zakoupit dopředu poskládanou nábytkovou sestavu.
Možnost dokoupení nábytkových prvků – nakupujte u specialistů, kteří dokáží zajistit stejný model nábytku (například židle či křesla) i na další sezónu – může se stát, že budete potřebovat dokoupit určitý nábytkový prvek ke své zakoupené nábytkové sestavě.

Při nákupu nábytku ze dřeva si pamatujte že
Pokud kupujete dřevěný stůl, věnujte pozornost tloušťce jeho desky – musí být hrubá alespoň 2,8 cm, aby byl stůl skutečně pevný a stabilní.
Je dobré se podívat i na ergonomické tvarování nábytku – křesla musí mít ergonomicky tvarované opěradlo i sedák, příčky musí být blízko u sebe – jedině tak poznáte, že výrobce na materiálu nešetřil.

Pravidla pro výběr kvalitního zahradního nábytku z umělého ratanu a hliníku:
Zjistěte, zda se ratanový a hliníkový nábytek dá u daného prodejce kombinovat is nábytkem ze dřeva. Některé ratanové a hliníkové křesla se totiž dají pěkně kombinovat s nábytkem ze švédské borovice nebo odolného teaku.

Reklama