Jak zvolit zásuvky a vypínače

0
564
Reklama

Žádná domácnost se neobejde bez zásuvek a vypínačů. Tento zdánlivě drobný doplněk přináší nepřeberné množství designových možností.

Některé rámečky vypadají jako zajímavá ozdoba, jiné pokračují v tradiční linii – ovšem v novějším pojetí. Vybírejte podle svého vkusu, ale v žádném případě nezapomeňte sladit rámeček zásuvky nebo vypínače s interiérem. A jak se necháte unést smrští zajímavých provedení, myslete na praktičnost vypínače v reálném provozu.

Dokonalá technika je samozřejmostí, zaměřte se na design

Funkci vypínačů a zásuvek necháme dnes stranou a zaměříme se na eleganci a komfortní provedení rámečků. Výrobci představují nové trendy a zároveň novým stylem uchopují klasický design. Vypínače a zásuvky se tak stávají plnohodnotným dekoračním prvkem, který oživí bílou stěnu nebo naopak barevně zvýrazní moderní barevné interiéry. Zároveň máme možnost zvolit sympatické rámečky v retro stylu s nádechem nevšednosti a luxusu.

Materiály

Klasický vypínač a zásuvka z bílého plastu mohou působit jako klišé. Obzvláště, když plast jako materiál nabízí široké možnosti tvarového i barevného zpracování. Příjemné oblé tvary nebo moderní hrany se hodí téměř do každého typu místnosti, takže zachováme nadčasovost investice.

Ještě příjemnější na dotyk jsou vypínače ze dřeva, které výborně doplní přírodně laděné místnosti. Alternativou s nádechem luxusu je na dotyk měkký kožený vypínač. Nevšedně bude působit i rámeček ze skla.

Naopak k moderním kuchyním s nerezovými prvky (a nejen k nim) se hodí zásuvky a vypínače s kovovým rámečkem. Levnější alternativu představuje plastový rámeček v šedém provedení.

U kovových rámečků máme na výběr z lesklých i matných odstínů, od stříbřité až po grafitovou barvu. Plastové varianty a jejich kombinace s jinými materiály nás barvami přímo zahrnou: zelená, okrová, barvy podzimního listí, dřevodekory, perleťové tóny a mnoho odstínů sytých i pastelových barev. U některých výrobců kombinace výrazné a bílé barvy vytváří zajímavé geometrické obrazce.

Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, doporučuje se před nákupem orientovat ne podle internetových katalogů, ale podle vzorků vypínačů: Jak se vám líbí? Jaká je jeho barva na denním světle a hodí se vůbec k vaší výmalbě? Nezůstávají na něm nevzhledné stopy po otiscích prstů? Jak náročná bude jeho případná údržba?

Pokud budujete nový dům, je vhodné zřídit dva různé druhy rozvodů pro svítidla a zdroje světla – pro základní a bodové osvětlení. Základní osvětlení je nutností pro bezpečný pohyb po bytě a také pro naše oči. Bodové a směrové osvětlení na druhou stranu zajistí vysokou intenzitu světla tam, kde je to právě potřeba (domácí práce, čtení, …). Bodové osvětlení je navíc vhodné instalovat i do schodiště či skříněk kuchyňské linky nebo do vestavěné skříně.
Při větším objemu nákupu se vyplatí využít nabídky on-line internetových obchodů (e-shop). Na veškerý sortiment jsou zde oproti kamenným obchodům poskytovány velké slevy. Stačí znát průměr závitu, rozměry svítidla a potřebný výkon nového zdroje světla.

Praktické je i přehledné rozdělení zboží podle značek, typu místnosti, výkonu, rozměrů a ceny. Úsporné zdroje světla si rychle prohlédnete z domova – na monitoru svého počítače. Konzervativnější zákazníci pak mohou navštívit diskontní sklad (kamennou prodejnu), pokud jim fotografie na e-shopu nestačí.

Kromě zdrojů světla si tu výhodně (za diskontní ceny) pořídíte i samotné svítidla pro dům, byt i zahradu, dílčí doplňky, náhradní díly, kryty, skla a ostatní příslušenství světelné techniky. Na adrese dobrém eshopu je postupně přidáván a obnovován sortiment a předpokládá se až 100.000 různých položek, přehledně tříděných a snadno vyhledatelných. V kamenné diskontní prodejně si také lze vyžádat návrh osvětlení zdarma a zpracování nabídek kompletního vybavení bytu a domu světelnou technikou, stejně jako montáž svítidel a další služby.

Reklama