Jaká je ideální výška sečení v letních vedrech?

0
59
Reklama

Letnímu horkému počasí se nevyhne ani náš trávník. Aby netrpěl, upravte výšku sečení. Kořínky tak nebudou rychle prosychat.

Do jaké výšky sekat?

U většiny sekaček lze výšku pažitu nastavit tak, aby bylo možné ji přizpůsobit počasí i typu trávníku. V běžné praxi pro  užitkový trávník vysoký asi 6 – 8 cm bývá nastavení výšky sečení na 4 cm.

Během letních veder může zůstat na 6 cm, aby rychle nepresychali trávové kořínky. Ani na podzim nesekejte trávník příliš nakrátko, protože to by zase vedlo k jeho vymrzání. Pokud uvidíte, že trávník na jaře, nebo třeba i po návratu z dovolené,  narostl do výšky , doporučuje se posekat ho alespoň na dvě etapy .

Jak sekat?

S dobrou, výkonnou, snadno ovladatelnou sekačkou by mělo být posečení trávníku jednoduchou hračkou. Pravoúhlé plochy se zvládnou rovnoběžným procházením sem a tam a vedením pruhů jeden vedle druhého. Za druhé, je dobré zvolit pruhy na procházení, pokud možno napříč k těm minulým .

Nejvíce práce nám dají nepravidelné tvary trávníkové plochy, dřeviny nebo menší záhony v trávníku, stejně jako obruby, pokud okraje netvoří nad zemí nevyvýšená dlažba. Velkou pomocí na takových problematických místech je elektrická strunová sekačka. Pokud nemáte na sekačce nasazen sběrný vak na  posečený materiál, měli byste ho během mokrého počasí shrabat . V suchém období může na ploše zůstat ležet , pokud však není v silné vrstvě.

 

Reklama