Jaké rostliny jsou vhodné do dětského pokoje

0
70
Reklama

Dětské pokoje můžete dotvořit nejen výběrem doplňků či textilií, ale i vhodně zvolenou zelení. Kromě estetického účinku zvyšuje vzdušnou vlhkost, působí jako lapač škodlivých látek, zklidňuje a může mít i edukativní význam.

Jak vybírat

Při výběru vhodných druhů do dětského pokoje vždy vycházejte z několika základních pravidel. Nezbytné je vždy zohlednit věk dětí, které místnost obývají. Menší děti mají tendenci vše nejen chytat, ale i trhat, ochutnávat či převrhl, proto by ve svém pokoji neměli mít žádné rostliny. Důležité je přihlížet i na velikost a umístění dětského pokoje v bytě. Obecně jsou vhodnější spíše menší druhy s kompaktnějším vzrůstem, přičemž se doporučuje umístit sem spíše méně rostlinných druhů (ideálně dva až tři), nikdy ne celou sbírku pokojových rostlin.

Vyšší bujně rostoucí druhy by dětem mohly překážet při hrách a pohybu v místnosti.Netřeba také zapomínat, že do dětských pokojů rozhodně nepatří jedovaté rostliny ani druhy s trny nebo špičatými listy, například juky, které by dětem mohly způsobit poranění. Do pokojů nejmenších určitě neumisťujte ani mohutné a těžké druhy pokojových rostlin v masivních vegetačních nádobách. Zeleň můžete umístit do nevyužitých rohů, výklenků, na poličku nebo skříňku (pokud jsou děti větší), případně na okenní parapet, případně před prázdnou stěnu. Rostliny ale v žádném případě nepatří do středu místnosti nebo na místa, kde se děti nejčastěji hrají.

Lákavá proměnlivost

V zásadě platí, že do dětských pokojů jsou ideální spíše rychle rostoucí, celoročně proměnlivé, nenáročné druhy. Rostliny, které vyžadují časté zalévání, přihnojování, řez nebo postřik chemickými přípravky proti chorobám a škůdcům zde rozhodně nemají místo. Listy, ale i samotné rostliny by měly být dostatečně odolné proti mechanickému poškození, častým dotykem a nárazům. Vhodné jsou proto zejména druhy s tuhými a kožovitými listy. Zvědavé dětské pohledy upoutají zejména rostliny s velkými květy sytých barev nebo druhy, které v určitém období dekorují zajímavé barevné plody. Ověřenou volbou jsou například bohatě kvetoucí africké fialky(Saintpaulia ionatha), gerbery (Gerbera jamesonii), kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana) nebo pro děti mimořádně atraktivní bačkůrky (Calceolaria x herbeohybrida). Vybrané izbovky by měly být spíše vytrvalé, při sezónních druzích mohou být děti zklamané, když rostlina zakrátko uhyne.

První pokusy

Zvědavé dětské oči rady pozorují i neobvyklý vývoj a proměny pokojových rostlin, které jim často slouží i jako první přírodovědné pokusy. Děti zbožňují zejména masožravé rostliny, například rosničky (Drosera capilariss) nebo mucholapky(Dionaea muscipula), které se dobře pěstují zejména ve speciálních nádobách a teráriích. Lákavé jsou i druhy, které si nejmenší členové domácnosti mohou sami snadno a rychle rozmnožit pomocí řízků ve sklenici s vodou, například zelenec(Chlorophytum comosum) , šáchor (Cyperus alternifolius) , voděnka (Tradescantia Fluminense) nebo lomikámen (Saxifraga stolonifera) . Děti je dobré naučit starat se o rostliny již v raném dětství – zakoupit jim proto můžete například malou konvičku, kterou budou používat při zalévání. Velký zájem dětí vzbuzují i suchomilné rostliny – kaktusy a sukulenty -, které jsou však pro své ostny vhodné spíše do pokojů těch starších.

Tyto rostliny nevyžadují žádnou speciální péči a děti si je mohou zajímavě aranžovat do misek s různými kamínky nebo mušlemi. Vybírejte vždy takové druhy, které se rychle mění a častěji kvetou. Zajímavými adepty jsou například bradavkovce(Mammillaria) , které již v mladém věku kvetou drobnými růžovými kvítky, tzv. živé kameny (Lithops salicola) , které dokáží překvapit i květy, nebo Pachpódia(Pachyphytum oviferum) , které svým tvarem připomínají štěrk.

Veselé květináče

Pokojové rostliny v dětském pokoji můžete zajímavě dotvořit i pestrobarevnými vegetačními nádobami a květináči. Dětem udělají radost hlavně ty s různými dětskými motivy nebo zajímavými kresbami. K vhodným materiálem patří zejména různé plasty, proutí, ale i kov a keramika – je však třeba počítat s tím, že děti je mohou poškodit nebo rozbít. Jejich barevnost by měla korespondovat s barvou použitého nábytku, stěn a textilií, nábytku a stěn, vítaná však může být i opravdu výrazná pestrost nebo kontrast. Rostliny umístěné na okenních parapetech mohou zajímavě doplňovat vystaveny hračky, například ze dřeva. Do výroby veselého květináče se můžete pustit se svými dětmi i sami.

Jakými rostlinami dotvořit dětský pokoj?

1 Na zpestření

Na tomto místě by pohledy dětí mohly poutat pěkně kvetoucí nenáročné gerbery (Gerbera jamesonii), jejichž listy jsou příjemné na dotek, navíc dobře pročišťují vzduch v místnosti. Jinou možností je nenáročné kalanchoe, které nevyžaduje častou zálivku, ale i některá pěkná bromélie, například Guzmánie.

2 Okenní parapet

Ideální světlené podmínky sem umožňují umístit sbírku kaktusů a sukulentů, případně malé terárium nebo miniskleník s masožravými rostlinami. Zajímavou volbou na toto místo je i menší sbírka afrických fialek, pieprovec, zelenec nebo netradiční šťavel.

3 U zdi

Místo u zdi ve větší dětském pokoji může posloužit například na umístění palmy s jemnějšími listy, například chamedorey nebo Hovey. Jinou alternativou je například šeflera. Na takového místo volte druhy, které rostou spíše do výšky než do šířky.

001309

 

 

 

Reklama