Reklama
Náklady na vytápění jsou nejbolestivější položkou v každé domácnosti. Obzvláště vysoké, mohou stoupat pro starší rodinné domy, které mají špatné tepelně izolační vlastnosti. Velké investice do fasádní izolace nejsou také levné, ale kvalitní izolace je zárukou pravidelných úspor.
Ztráty tepla jsou samozřejmě nejvyšší v zimě. V případě dlouhodobého problému mohou náklady na vytápění v extrémních případech překročit i celkovou hodnotu nemovitosti. Správnou izolací fasády můžete ušetřit desítky stovek eur na energii. ,, Dobrá tepelná izolace nejen snižuje spotřebu energie, ale zabraňuje i zatékání do obvodového pláště budovy, zabezpečuje jeho požární ochranu či snižuje tepelnou zátěž jednotlivých prvků konstrukce, „míní Richard Klička, odborník na stavby z projektového marketu Hornbach.
Kde začít?
Prvním krokem v oblasti vytápění domu je provedení energetického auditu. Umožňuje vám vědět, jaká je skutečná roční spotřeba energie a na jakou nemovitost patří. Starší domy byly jednou postaveny z hořených nebo nárazových cihel, mladší z lehkých kování nebo pórobetonu. V době realizace těchto konstrukcí nebyl kladen větší důraz na tepelnou ochranu domů a dnes tyto materiály nemají dostatečné tepelně izolační vlastnosti a musí být izolovány.
Obecně platí, že pokud je zvolena správná tloušťka izolace, tepelná izolace bude fungovat. Požadavky na energetickou účinnost domácností roste každý rok. Zatímco v minulosti experti doporučili v případě rodinných domů 10 cm silnou izolační vrstvu obvodových stěn domu, dnes odborníci doporučuje investovat do tepelné izolace, která bude nejméně 15 cm. Pokud se rozhodnete pro tenčí vrstvu izolace, ušetříte počáteční náklady, ale nakonec budete platit za váš účet za energii. Tato investice ani časem nezohlední vaše úspory. „Dnes si můžete vybrat z široké škály izolačních materiálů, které se liší nejen cenou, ale také vlastnostmi. Přesto je nejběžnější formou izolace polystyren, „ říká Richard Klička.
Polystyren
Jde o nejčastěji využívaný materiál vyrobený polymerací styrenu ropy, který je oblíbený zejména díky cenové dostupnosti. Je snadno zpracovatelná a vhodná pro kontaktní izolaci fasád starších a nových domů. Nicméně použití polystyrenu na mokré zdi se nedoporučuje. Izolace fasády polystyrenem je tradiční a jednoduchá metoda izolace. Rodinné domy používají izolaci v rozmezí od 150 mm do 300 mm, v závislosti na energetické účinnosti budovy.
Minerální vlna
Jedná se o nejběžnější minerální izolační materiál, který se skládá z křemíku s příměsí a recyklovaného skla ze dřeva. Izolace z minerální vlny se vyznačuje vysokou požární odolností a stabilitou tvaru. Jeho nevýhodou je zejména vysoká cena ve srovnání s polystyrenem. Vyznačuje se však dobrou odolností vůči škůdcům, plísním, ale zejména paropropustností, čímž zaručuje dobré odpařování vláhy ze stěn domu.
Kamenná vlna
Sklo se vyznačuje především surovinou, ze které se vyrábí. Základem kamenné vlny je korálka. Má nízkou tepelnou roztažnost, nezvětrává vzduch. Ideální pro izolaci kontaktních fasád. Je to vynikající izolační materiál v letních i zimních měsících.
Izolace z desky
Vláknité izolační desky jsou ekologickou alternativou k tepelné izolaci. Jsou připraveny z jemných dřevěných vláken, které jsou kombinovány s příměsí přírodních pryskyřic. Obsahují také parafiny a látky, které dobře odpuzují vodu. Díky své struktuře účinně snižují zvuk a umožňují vodní páru, takže jsou obzvláště vhodné pro dřevěné budovy.
Co dělat při instalaci izolace?
Izolace rodinného domu není ve skutečnosti záležitostí, kterou byste mohli zvládnout bez odborné pomoci. Je dobré, když můžete pomoci s výběrem materiálů, jejich tloušťkou a jejich realizací zkušenými odborníky. „Špatná izolace není vyplacena a na fasádě se mohou objevit pozdější chyby. Nejčastěji jde o řasy, plísně, ale i odlupování povrchové vrstvy či trhliny, které jsou způsobeny nedostatečným překrytím výztužné mřížky, „varuje Klička. Izolace fasád je náročná na přesnost.
Při aplikaci izolace je důležité dbát na některé detaily, které výrazně ovlivní funkčnost tepelně izolační vrstvy. Systém tepelné izolace musí být aplikován na vhodně ošetřený podklad. Tak čištěné od prachu nebo odlupujících se částí. Spoj mezi základovým profilem a podkladem musí být dokonale utěsněn. Pozornost je třeba věnovat také aplikaci lepidla na izolační desky. „Lepidlo se nesmí dostat po stranách desek a zabírat asi 40% plochy,“říká Klička. Desky se neležou dohromady, ale blízko sebe. V případě minerální vlny se svislými vlákny se používá celoplošné lepení. Vždy se ujistěte, že instalujete desky vodorovně, proto je vždy zkontrolujte pomocí vodováhy. Každá deska musí být dostatečně ukotvena na několika místech, aby nedošlo k ucpání tepelné izolace. Tam, kde se desky dotýkají, nesmí dojít k trhlinám v podkladu a spojení by také nemělo spadat do části, kde jsou spojeny dvě různé konstrukce. Ujistěte se, že oddělte štěrbiny a nepřekrývejte jejich desky.
Reklama