Luxfery – skleněné dlaždice do klasických i moderních interiérů

0
310
Reklama

Čiré i barevné skleněné dlaždice, tradiční i vysoce moderní provedení, široká nabídka vzorů a druhů. Luxfery byly svého času žádaným stavebním prvkem, pak upadly v nemilost, aby se po letech opět vrátily v množství variací, které berou dech. Pojďte se s námi přesvědčit i vy.

Skleněné tvárnice patří mezi oblíbené designové prvky. Izolují prvky, fungují jako protihluková stěna a nejsou náročné na údržbu.

Kam luxfery v interiéru umístit

V interiéru najdeme luxfery nejčastěji v podobě průhledných stěnových příček (vertikální luxfery) či stropní a podlahové konstrukce (horizontální luxfery). V moderních interiérech nejčastěji vytvářejí dělicí stěnu v jedné či mezi dvěma místnostmi, ale i v suterénu. Dobře poslouží jako zástěna u vany či jako nika pro sprchový kout.

Při použití luxfer zůstane zachován průchod přirozeného světla. Pokud tedy takto oddělíme například kuchyň od obývacího pokoje, neuvidíme zřetelně z jedné místnosti do druhé, ale část světla se nám přelije. Stěny tvořené z luxferů jsou obvykle rovné, ale lze vytvořit i obloukové stěny s malým poloměrem. V tradičních interiérech slouží nejčastěji jako stěna v chodbě či u schodiště, dále na části garáží a teras, ale fantazii se meze nekladou.

Typy luxfer

Luxfery se liší použitou barevnou příměsí. Čiré bezbarvé tvárnice propouštějí nejvíce světla. Jeho odraz můžeme ještě umocnit užitím lesklých luxfer se speciálním zrcadlícím nástřikem. Naopak není-li pro nás vysoký průchod světla žádoucí, použijeme matované tvárnice s leptanou či pískovanou povrchovou úpravou.

Se světlem a prostorem si můžeme pohrávat pomocí vzorovaných luxfer. Tvárnice se vzorem vlny či mřížky opticky deformují prostor za stěnou. Plastické výstupky jsou na vnitřní straně tvárnice, což je praktické na údržbu. Umělá vychytávka v podobě LED diod umístěných na hraně tvárnice vytváří světlo ve vnitřním prostoru a dodá prostoru velmi pěkný efekt.

Sestavení a montáž

Skleněné tvárnice vyzdíváme jako každé jiné, nejlépe směsí doporučenou od výrobce. Při nákupu myslete na protipožární tvárnice a ukončovací nebo rohové luxfery. Podle výběru tvárnice lze stěnu postavit pomocí 2,5 nebo 10mm distančního křížku.

Luxfery se dají spojit i nasucho zaklapnutí speciálních profilů. V tomto případě nám postačí jen spárovací hmota pro závěrečnou úpravu spár mezi tvárnicemi. Spáru vytvoříte již od 3 mm například s Ezylay silikonovým systémem.

Domácí kutilové ocení montážní sadu Block Lock, která obsahuje lepidlo v tubě, vymezovací plastové profily a návod. Sady se vyrábějí v několika variantách podle počtu luxfer, od 10 do 50 kusů. Vymezovací profily ukotvíme ke stěně a tvárnice pak lepíme přímo na ně.

Některé luxferové panely umožňují prefabrikované spojení. Využijí se zejména u horizontálních ploch (střechy, terasy, lávky, stropy, klenby atp.) a u vertikálních výplní stavebních otvorů.

5 důvodů, proč si luxfery pořídit

1. Přivádějí světlo do tmavých prostor. Vyzděním části stěny přirozeně osvětlíte chodbu, garáž, sklep, předsíň, koupelnu a další místnosti dle svého vkusu a preferencí.
2. Představují dobrý zvukový izolant, takže se využívají jako hlukové bariéru v interiéru i exteriéru (opláštění budov).
3. Mají tepelně-izolační vlastnosti.
4. Jsou vhodné i jako protipožární příčka, jejich odolnost je až 90 minut.
5. Působí jako vhodná dekorace do všech typů interiérů.

Kolik za luxfery zaplatíte

Základní rozměr luxfer je 19 x 19 x 8 centimetrů. Jednu čirou kostku pořídíme již od 49 korun. Dostupné jsou ve čtvercovém nebo obdélníkovém tvaru, atypické jsou ukončovací tvárnice do prostoru, kde rohové luxfery prosvětlují roh místnosti.

 

Reklama