Malý byt v šedo-šedé barevné kombinaci

0
55
Reklama

Kdo by si pomyslel, že malý byt v šedo – šedé barevné kombinaci může být takový působivý. Pomohlo mu i šikovné využití prostoru a kombinace jednoduchého nábytku s doplňky ve stylu vintage, čímž získal moderní vzhled a zároveň domáckou atmosféru. Pokud se dva tvořiví lidé s velkými plány rozhodnou žít spolu, a využít přitom na maximum potenciál malého bytu, výsledek musí být zajímavý. Přesně to byl případ Janine a Ruana, kteří si našli bydlení v honosném starém domě na okraji nejvýznamnější obchodní čtvrti Kapského Města. Hledali prostory, které by potřebovaly renovaci, a dvoupokojový byt v Tamboerskloofe perfektně odpovídal jejich představám.

. Za rok a půl, během kterého zde dvojice bydlí, v něm provedeny úpravy, které ho zbavili někdejšího dojmu těsného a omezeného prostoru. Oba partneři rádi vaří a těší jejich, když si mohou pozvat domů pár přátel. Po nastěhování byla proto pro ně největším problémem kuchyně – na stěnách byly bílé obkládačky, zařízení tvořily bílé skříně a velký hnědý kuchyňský ostrov s dřezem. Všechny skříně vyhodili a obklad dostal novou vrstvu matné tmavošedé barvy. Kamarád jim pak na zakázku vyrobil dřevěné police ve stylu průmyslové dílny, které rozmístili tak, aby získali maximum odkládacího prostoru. A když kupovali nádobí a další kuchyňské vybavení, drželi se typické barevnosti této místnosti, díky čemuž se z obyčejných polic stal zajímavý interiérový prvek. V monochromatického barevnosti pokračovaly i v otevřeném prostoru, který navazuje na kuchyň a využívá se jako obývák a jídelna: šedé a bílé stěny zde doplnili světle šedou podlahou a tmavě šedou rohovou sedačkou. Dominantou místnosti je tmavě šedá stěna, kterou oživují obrázky rostlin od Vicki Thomasovy, tónovaná fotografie starých otců obou partnerů a záběry ze společných cest. Doplňky a zařízení jsou vybrány tak, aby harmonizovaly jednak s podlahou namazanou na světlešedé, jednak se dvěma pozoruhodnými secesními křesly a pohovkou, která rozměrově perfektně sedla do prostoru obývacího pokoje. Podobné police jak v kuchyni zde poskytli místo na neobvyklou sbírku budíků a psacích strojů, ale i na rostliny, které příjemně oživily celý prostor. Místnost je plná zajímavých doplňků, knih a obrázků, které partnerům připomínají společné cestovaní. Oba partneři často hledají předměty, kterými by rozšířily svoji sbírku: "Každý bleší trh nebo obchod se starožitnostmi či s věcmi ve stylu vintage znamená pro mě zvýšené nebezpečí," přiznává se Janine. I v poslední z místností bytu, v ložnici, je zřejmá skvělá schopnost domácí dvojice šikovně využít prostor. Neobvyklé umístění koupelny v půdorysu bytu jim trochu zkomplikovalo plány na co nejpraktičtější řešení, ale když kout ložnice při koupelně změnily na malou pracovnu, celá místnost se stala multifunkčním prostorem, aniž její uspořádání působilo nesourodě. Na pracovním stole a poličkách se opakují motivy tmavých barev oživlých dřevem a množstvím zeleně. Nejvýraznějším dekorativním prvkem ložnice je však stěna oblepená mapami, která zastoupila čelo postele. "Vyplenili jsme množství antikvariátů, dokud jsme našli dostatek starých atlasů světa," vzpomíná Janine.

Klíčem k vydařenému řešení malého prostoru je podle Janine maximálně funkční nábytek: "Pokud bydlíte v malém bytě, každá místnost převezme několik funkcí a police pomohou využít každý volný kout."

Reklama