Mýty o stříkaných PUR pěnách: škodlivost pěny versus zdraví

0
529
Reklama

V souvislosti se zvyšující se oblibou stříkaných PUR pěn vzniká kolem tohoto izolačního materiálu celá řada mýtů, které šíří žárlivý konkurenti nebo laici, kteří jen opakují názory druhých. Prvním z těchto mýtů je škodlivost pěny na zdraví člověka.

 

Abychom mohli tento mýtus dostatečně vyvrátit, musíme se vrátit několik desítek let zpět. První stříkané PUR pěny vznikaly už 50. letech minulého století – a v 60. letech se pak hlavně ve Spojených státech masově rozšířily. Tyto pěny měli skvělé izolační vlastnosti, ale byly neekologické a obsahovaly škodlivé freony.

Doba pokročila, a dnes se tyto pěny již nepoužívají. Počátkem 90. let dokázali evropský výrobci škodlivý freon CFC 11 (který neměl žádné negativní vlivy na lidské zdraví, ale uvolňoval se do ovzduší a způsoboval rozpad ozónu) z PUR pěny úplně odstranit. Dnešní PUR (případně PIR) pěna nemá žádné freony ani jiné škodlivé látky neobsahuje. Alespoň ne v Evropě.

Prosakují informace, podle kterých se např. ve Spojených státech občas používají sojové pěny, které škodlivé látky obsahují. Možná ano. Pokud si zařizujete PUR pěnu v Evropě, nic takového se vám nemůže stát – Evropská unie již v roce 1995 výrobu a používání freonu úplně zakázala. Jakýkoliv výrobce, který toto nařízení nerespektuje, by na trhu dlouho nevydržel.

Při výběru dodavatele izolační PUR pěny, si proto ověřte, jakou používá pěnu, a zda vlastní certifikát o její zdravotní způsobilosti (v souladu s normami EU). Oblíbená v České republice je například německá PUR-Systems GmbH , kterou aplikuje Chytrá pěna . Pokud si váš dům zateplíme stříkanou pěnou např. od této firmy, můžete si být na 100% jistý, že žádné freony ani jiné škodlivé látky neobsahuje. Neublíží proto ani vám, ani ozonové vrstvě, ať si už prodejci konkurenčních materiálů tvrdí cokoli.

Reklama