Na co si dát pozor při výběru plastového okna?

0
9
Reklama

Vybíráte okna? Nenechte se zmást obchodními argumenty, které mohou zavádět. Pozor na šest nejčastěji zneužívaných tvrzení o plastových oknech.

Tvrzení č. 1: Více komor = lepší izolace

Vyšší počet komor přináší lepší tepelněizolační vlastnosti rámu, odolnost proti povrchové kondenzaci vody, ale i tvarovou stálost. Avšak počet komor vyšší než šest již nemusí být efektivní, protože se tepelnětechnické vlastnosti rámu zlepší jen nepatrně. "Progresivní výrobci již dnes volí jiné cesty, které vedou ke zlepšení tepelnětechnických vlastností oken – tepelné výztuže ze sklolaminátu, hliníkové destičky v profilu, větší zapuštění skla i optimalizované umístění výztuže. V takovém případě lze velmi jednoduše dosáhnout hodnoty, přísnější než požaduje norma, "říká Ondřej Fridrich, marketingový manažer společnosti Inoutic.

Tvrzení č. 2: Ug je totožné s Uw

Klíčové jsou tepelněizolační parametry celé okenní konstrukce, t. j. otvorové výplně skla i rámu. Jde o hodnotu součinitele prostupu tepla okenní konstrukcí, který se označuje jako Uw. V nabídkách některých výrobců se můžete setkat s nabídkou oken, kde se jako důkaz splnění požadavků normy uvádí hodnota pro zasklení Ug. Přesto, že zasklení tvoří největší část okna, Ug není totožné s Uw.

Tvrzení č. 3: Důležité jsou pouze izolační vlastnosti okna

Okno je součástí obálky domu. Proto je třeba k jeho výběru přistupovat komplexně. Z hlediska energetické bilance oken je důležité zvážit: o jaký typ domu jde (pasivní, nízkoenergetický apod.), Rozměry oken, vlastnosti rámů, skel, orientaci prosklených ploch, stínění a pod.

Tvrzení č. 4: Profily třídy A jsou lepší než profily třídy B

Třídy profilů jsou dány technickou normou a vypovídají o síle vnějších (pohledových) stěn profilů. Tato klasifikace neurčuje kvalitu profilů a nemá vliv na jejich funkční parametry. Bohužel, stále mnoho firem třídy profilů marketingově zneužívá. Při moderních vícekomorových systémech není důležité pouze to, jaká hrubá je vnější stěna profilu, ale i počet a tloušťka vnitřních přihrádek profilu. Uvnitř profilu je totiž mnohem více materiálu než v jeho vnějších stěnách. "Důkazem je i to, že většina výrobců své nejnovější produkty se stavební hloubkou kolem 80 a více mm vyrábí už jen v třídě B, protože zvýšení síly vnější stěny profilu by nemělo na pevnost zásadní vliv a jen by to profil zbytečně prodražovalo.

Tvrzení č. 5: Čím více skel, tím lépe

Sklo zabírá největší plochu okna, jeho výběr nejvýznamnější ovlivní celkové vlastnosti okna. Je vhodnější dvojsklo nebo trojsklo? Na trhu se dokonce objevily už i štvorsklá. Volba zasklení závisí na požadavcích jeho uživatele. Obecně platí, že nemá smysl osazovat trojskla do levných oken z profilů se stavební hloubkou kolem 70 mm bez středového těsnění. Štíhlé subtilní (70 mm a méně) profily od méně známých výrobců s levným kováním mohou mít problém s únosností trojskel a může docházet k jejich deformaci atd.

Tvrzení č. 6: Profily z recyklátu jsou vždy nekvalitní

Informace, že v recyklovaných okenních profilech může být rozemletý jakýkoliv odpad, včetně plastových lahví nebo komunálního odpadu, je čistý nesmysl.

Reklama