Návod na pohodu v kuchyni: V Skandinávii ho znají!

0
83
Reklama

Skandinávský design je oblíbený pro svou jednoduchost a minimalismus a díky tomu si už našel pevné místo v našich domech. Světlé barvy, čisté linie a dřevo působí harmonicky a klidně, což dokonale naplňuje severskou ideu s názvem hygge.

Co je hygge? 
Hygge (vyslovuje se hoo-ga) je atmosféra, ve které se cítíte uvolněně a šťastně. V zařízení ve stylu hygge jsou spojeny detaily do celku, které pohladí všechny smysly.
Soulad mezi texturou, barvami a materiály působí útulně, teplo a v člověku vyvolává pocity soudržnosti a štěstí. Představte si, že sedíte v pohodlném křesle u ohýnku spolu s nejbližšími lidmi. Kromě ohně vás hřeje příjemně měkká pletená deka, popíjejte šálek teplého čaje zatímco venku padá bílý sníh. Tuto pohodu vyjadřuje hygge.

Hygge v kuchyni
Skutečná filozofie hygge přesahuje rámec dekorací a definuje podstatu místnosti a to, jak byste se v ní měli cítit. Vytvořit efekt hygge v kuchyni můžete výběrem vhodných materiálů a barev.
Skandinávský design je o jednoduchosti, kterou nejsnáze navodíte bílou barvou. Namísto sterilní bílé, která působí chladně a nemocničně si vyberte různé tóny bílé a šedé.
Hygge symbolizují přírodní materiály, čili dřevo, kámen, keramika. Přírodní původ mají mít i textilní doplňky.

Jednoduchost po každé stránce
Základem hygge je jednoduchost. Projevuje se nejen v střídmosti barev a designu linky, ale také v jejím uspořádání. Všechno musí mít svůj účel a místo, důležitá je nenáročná údržba.
K šťastnému pocitu namáhavé drhnutí a neustále úklid nepřispívají. Promyšleně koncipované a kapacitně dostatečné úložné prostory jsou nezbytností. Příliš mnoho věcí na ploše stěžuje vaření a snižuje požitek z vaření.

Autentičnost
Přírodní původ a autentičnost jsou devizy, které naplňují filozofii hygge. Patří k ní dřevěný nábytek v původní podobě, která odhaluje krásu a strukturu dřeva.
Bát se nemusíte ani lesklých dvířek, které dobře odrážejí světlo a zvětšují prostor, ba ani rustikálního nábytku, který nese známky opotřebovanosti. V hygge kuchyni má své zastoupení i element kovu.
Neobjevuje se v podobě nerezu ani tmavých odstínech, ale v jemnějším provedení. Vítané jsou kovy s teplým nádechem, například měď a mosaz. V kuchyni je reprezentují vodovodní kohoutky a kuchyňské náčiní.

Kuchyňský ostrov a posezení v okně
Kuchyňský ostrov nebo poloostrov s barovým sezením jsou v hygge kuchyni vítány. Naplní pracovní očekávání kuchyně a dotvoří společenskou atmosféru. Můžete při nich připravovat jídlo a zároveň debatovat s rodinou nebo přáteli.
Filozofii hygge reprezentuje také posezení v okně, které je designově velmi atraktivní. Můžete si v něm dopřát šálek čaje, potěšení z dobré knihy nebo obdivovat nádherný vzhled.

Reklama