Návrat k designu let minulých má jméno vintage styl

0
10
Reklama

Největší hit současnosti, vintage styl spojuje zdánlivě nespojitelné – tajemnou a půvabnou ošoupanost s přísnou moderní.

Tento kontrast vytváří přitažlivý interiér, ve kterém se nezapomíná na minulost, zároveň žije dneškem a dýchá uvolněností, hravostí a nadčasovostí.

Nostalgii, útulnost a kouzlo starých časů reprezentují obyčejné věci poznamenané lety nabytou patinou, prasklinami, rzí či opotřebovaným vzhledem.

Staré i nové

Styl vintage zahrnuje v podstatě všechno, co nese přívlastek „starý“. Nemusí to být jen originály, ale také současné výrobky inspirované minulostí se vzhledem ošúchanosti. Na první pohled může působit jako usedlý styl našich babiček, ale v kombinaci s moderními prvky vytváří jedinečnost, kterou si mnozí zamilovali.

Můžete mít například moderní podlahy a stěny, které doplníte výraznými vintage kousky jako komodou po babičce, skleněnými lustrem či květinovými vzory na bytovém textilu. Nebo naopak, podlaha či stěny s patinou se stanou pozadím pro moderní nábytek. Pohodu starých časů lze takto vnést kamkoliv, jen je třeba zabránit přeplácanosti.

Hra materiálů a barev

Výborně působí dřevo, ratan nebo kov. Nesmí chybět ani látky, které pohladí oči i ruce. Nábytek tohoto stylu je pohodlný, měkký a lze říci že dříve v něžném romantickém stylu. Zrenovovaná lavice, vyřezávaná skříň s bílým nátěrem, komoda se zrcadlem či kovová židle, to vše se bude dobře doplňovat.

Správnou atmosféru dodají i vhodné doplňky – polštáře, deky, ubrusy, pletené košíky, čajové soupravy, staré porcelánové soupravy, obrazy s dřevěnými nebo zdobenými rámy, staré fotky, zrcadla, vázy s květinami. Typická je přírodní barevnost a tlumené pastelové barvy, časté jsou květinové vzory.

Vintage styl nepodléhá žádným pravidlům. Stačí opustit zaběhnuté stereotypní představy a nechat se oslovit věcmi, které na vás působí příjemně. Vůbec nemusíte mít obavu použít dobový porcelán po babičce a servírovat v něm oběd v moderní bílé či černé kuchyni a na futuristickém nábytku. Nic tu neztratí punc své jedinečnosti, krásy a zvláštnosti.

 

 

Reklama