Neviditelný kostel: V Belgii boží slovo čtou mezi řádky

0
740
Reklama

Belgický venkov překvapuje neobvyklou, odvážnou architekturou. Neviditelný kostel je jedním z příkladů přemýšlivý architektury.

Venkov si většinou spojujeme s určitým konzervatismem – iv architektuře. O to více překvapí projekt, který vznikl za Borgloon, vlámským městečkem jen 30 km od belgicko-nizozemské hranice.

Zvláštní kostel má i neobvyklé jméno: Čtení mezi řádky. Stavba je postavena ze stovek ocelových desek, naskládaných naležato na sebe tak, aby mezi nimi vznikaly mezery. Struktura připomíná otevřené žaluzie.

Namísto stěn i střechy tak vzniká optická iluze: Když stojíte v kostele, stále vidíte do země. A naopak, když stojíte venku, kostel jakoby byl i nebyl přítomen.

Deset metrů vysokou stavbu navrhli dva umělci ze studia Gijs Van Vaerenbergh. Zrealizovali ji v rámci výstavy Z-OUT, kterou uspořádalo Muzeum moderního umění Z33 v Hasseltu.

Neviditelný kostel je jakousi zvláštní ozvěnou tradičního kostela, který se nachází přímo v Borgloone. Autoři Pieterjan Gijs a Arno van Vaerenbergh o stavbě řekli: „Neviditelný kostel neplní svou tradiční úlohu a dá se číst jako dědictví spojené s úvahami o prázdnotě okolních kostelů v současnosti.“
Při procházce k Neviditelnému kostelu si tedy přijdou na své všichni: milovníci duchovna, architektury, přírody, historie i filozofie. Borgloon se nachází zhruba 30 km od nizozemského Maastrichtu.

Reklama