Nový trend neviditelných zárubní

0
26
Reklama

Vadí vám zárubně vystupující ze stěn? Vše řeší nový trend neviditelných zárubní.

Prvek, který každému architektovi ležel v žaludku – zárubně vystupující ze stěn, rozbíjející veškeré úsilí o jejich souvislý povrch. Minimalisté-detailisté si však se systémy skrytých zárubní přijdou na své.

Výhody skrytých zárubní

Trend bezobložkových zárubní je v podstatě logickým krokem, který následuje skrývání všech technických součástek v interiéru. Tyto zárubně umožňují dveřím zcela splynout se stěnou, ve které se nacházejí. Jediným náznakem, že tam jsou, zůstává tenká štěrbina a klika. Zárubeň lze ukrýt do zděné, ale i sádrokartonové příčky minimální tloušťky již od 80 – 100 mm (dle výrobce). V případě stavebního pouzdra pro posuvné dveře je to o 25 mm více, tedy 125 mm. Výrobci na trhu nabízejí systémy, kterým nedělá problém navrhovat a realizovat ani dveře na plnou výšku místnosti, protože je možné zcela eliminovat nejen práh, ale i nadpraží. Z toho vyplývá možnost zvolit si kromě standardní výšky dveří 1 970, resp. 2 100 mm i atypické rozměry až do výšky 3 700 mm. Materiálová škála omezení nemá. Dveřní křídlo se přizpůsobí dřevěnému obkladu, otapetovaných stěně, může být dokonce plně prosklené.

Subtilní profily zárubní Filamuro umožňují pracovat s příčkami od 80 mm a tloušťkou dveřního křídla 50 mm. Dveře dokonale zapadnou do zdi, pokud budou vyrobeny ze shodného materiálu (nebo ve shodné povrchové úpravě). Sladit je s omítáním stěnami je materiálově a odstínově náročnější.

Otvíravé i posuvné dveře v jednom prostoru byly z hlediska sladění jejich zárubní kdysi problém. Díky tomu, že zárubně i pouzdro pro posuvné dveře jsou skryty, rozdílné typy otevírání hned u sebe vizuálně korespondují.
Dovnitř i ven. Neviditelné zárubně řeší i problém rozdílného otevírání dveří "do" a "z" místnosti. Systém aktivuje umožňuje dveře z pohledové strany opticky sladit a zalícovat s rovinou stěny.

Subtilní, vysoké a pevné. Kombinace zárubně J.A.P. Aktive a dveří Master je ideální pro vysoké prostory a podkroví. "Základ dveří Master tvoří hliníkový profil z eloxu a dva krycí pláště o tloušťce 4 mm. Vnější plášť dveří může tvořit sklo, laminátové a kovolaminátové povrchy. Uvnitř dveřního křídla je extrudovaný polystyren o tloušťce 30 mm, který se dá nahradit kamennou vlnou, a výztužné hliníkové příčky. K dispozici je otvíravá i posuvná varianta.

Reklama