Ohýbaný nábytek s červenou tečkou

0
1
Reklama

Bystřice pod Hostýnem, místo se stopadesátiletou tradicí výroby ohýbaného nábytku. Místo, kterému Michael Thonet založením továrny na ohýbaný nábytek v roce 1861 předurčil osud na dalších 150 let.

Thonetův systém ohýbání dřeva při výrobě nábytku nespadl z nebe. Fyzikální vlastnost dřeva – ohebnost po působení vlhkosti a tepla – byla známá stovky let před Thonetem. Až přišel z Anglie kolem roku 1830 nový typ židlí se šavlovitě prohnutými nohami. Až takový tvar bylo smysluplné vyrábět ohýbáním. A Michael Thonet to zkusil. Nejprve to nebyla pára, ale koupel v horkém klihu a také formy byly úplně jiné než ty pozdější tovární. Tvary anglických židlí však Michael Thonet nijak neměnil; nechtěl měnit módu, ale technologii. Proto dnes nacházíme v zámcích a muzeích v Porýní hodně židlí, o kterých jen odborník může s jistotou říci, zda jsou vyrobeny tradičně, truhlářskou technikou, nebo ohýbáním. A když ohýbáním, tak jestli je to práce Michaela Thoneta, nebo některého z jeho následovníků

. Společnost TON nyní čerpá z tradice řemeslné zručnosti a současně aplikuje nové trendy v nábytkářském průmyslu, přičemž mnohé z nich sama navrhuje. Při vývoji nových modelů spolupracuje s významnými českými i zahraničními designéry. S touto vlnou nových designérů přišli i významná ocenění v České republice a iv zahraničí. Mezi nejprestižnější patří Red Dot Design Award pro křeslo Merano a Red Dot Honourable Mention.

Merano je moderní židle od mladého italského designéra žijícího v Rakousku, Alexa Guflera. Dominantními prvky židle jsou dvě osově se křížící ohnuté překližky, sloužící jako sedák a zádová opěrka. Navzdory těmto ohybem nohy židle popírají tradiční ohyby produktů TON a zůstaly zcela rovné. Merano je určeno jak těm, kteří volí židli převážně pro její vzhled, tak i lidem, které dávají přednost pohodlí při sezení. Merano je totiž volbou pro všechny. Pro domov, galerii, restauraci, … pro vás.

Reklama