Pěstujeme brambory

0
190
Reklama

Pěstovat brambory v zahradě se vyplatí. Zejména čerstvě vykopané rané odrůdy chutnají přímo skvěle a úroda se již po několika týdnech.

V horských oblastech And, odkud původně brambory pocházejí, zemědělci ještě dnes kultivují přes 400 odrůd, které se od sebe liší nejen barvou květů a hlíz, ale i rozličnou chutí.

Díky pestré paletě časných, středně raných a pozdních odrůd může vaše užitná zahrada získat rozmanitosti a zároveň jí snížíte riziko neúrody způsobené škůdci a chorobami (mandelinka bramborová nebo strupovitost brambor). Často se vyskytující plísni lze rovněž předejít, a to co nejranější termínem výsadby.

Předklíčení brambor

Předklíčení brambor docílíte obzvlášť odolné rostliny. Stačí, když zdravé sadbové brambory bez poškození či fleků vložíte do mělké bedničky nebo do papírového obalu z vajíček a umístěte na světlé, nikoliv však slunné místo s teplotou okolo 10 až 15 ° C. V takových podmínkách se zakrátko vytvoří krátké silné výhonky. Ruce pryč od hlíz, které vytvoří jen tenké bledé výhonky! Predklíčené brambory se sázejí od dubna do záhonu s propustnou půdou obohacenou o kompost a bohatou na živiny. Nejlépe, pokud si půdu na výsadbu brambor připravíte dva týdny předem.

Péče

Pokud uspořádáte řádky v záhonu ve směru východ – západ ve vzdálenosti 60 až 70 cm, půda se rychleji zahřeje a dříve vyschne. Na začátku tvorby hlíz vyžadují brambory hodně vody. V období sucha jim dopřejte zejména ráno vydatnou zálivku, aby půda do večera znovu vyschla. Nikdy nepolévejte listy, jinak hrozí houbová infekce.

Nové brambory

Nové brambory budou připraveny na sklizeň v první polovině června. Počkejte, až hlízy dosáhnou vhodnou velikost kuchyňského zpracování a následné sběry uskutečňujte podle potřeby.

Brambory vybírejte zpod země pomocí vidlí tak, že jimi zlehka nadzvednete vrchní zelenou část. Brambory spotřebujte co nejdříve. Na rozdíl od skladný pozdních odrůd, které mají hrubší ochrannou slupku, rané odrůdy pro tenkou slupku rychle svraštělé a ztrácejí mandlovou příchuť.

Pozor na škůdce

Mandelinka bramborová klade oranžovočervené vajíčka již od května ze spodní strany listů. Pokud začnete sbírat tyto hnízda vajíček, larvy či brouci včas, můžete do větší míry zabránit velkým škodám i bez použití chemie. V biozáhradách bojují zahrádkáři s těmito škůdci tak, že mezi brambory nebo po okrajích záhonů vysadí svazenka.

Drátovci nahlodávají kořeny natí a vyžírají díry v hlízách, čímž výrazně zhoršují kvalitu brambor. Ekologické opatření: nehnojte půdu před výsadbou čerstvým hnojem a jako návnadu nastražte během měsíce červenec a srpen napůl překrojené brambory rozkrojenou stranou dolů nebo proveďte postřik sladkou vodou. Cílem je dostat drátovců z půdy ven, kde má množství přírodních nepřátel.

Reklama