Podlahy z exotických dřevin – jaké dřeviny máme na výběr

0
9
Reklama

Dřevo je velmi oblíbeným materiálem využívaným do interiérů pro různé účely. Má dobré akustické, tepelné ale i mechanické vlastnosti a navíc je velmi krásné a působí hřejivým a útulným dojmem. Díky těmto vlastnostem je využíváno rovněž na výrobu podlah, které se dají vyrábět nejen z klasických druhů dřeva, které známe z našich lesů, ale i ze dřeva exotického.

Výhody exotických dřev vůči tuzemským

Srovnáváme-li exotické dřevo s naším evropským, je třeba tomu exotickému přiznat jisté přednosti. Především je to atraktivnější vzhled. Jeho letokruhy vytvářejí úžasné obrazce, a to v neobvyklých tvarech. Navíc exotické dřevo má mnohem větší barevnou škálu odstínů. Velkou výhodu představuje také větší pružnost exotických dřevin a odolnost vůči napadení hmyzem nebo odolnost vůči sesychání. Některé druhy exotického dřeva vykazují dokonce extremní odolnost vůči vlhku.

Odkud se exotická dřeva dovážejí

Exotické dřeviny na výrobu podlah k nám nejčastěji dorazí z Afriky, Indonésie a z Jižní Ameriky. Díky jejich vysoké stabilitě jsou masově využívány jak k výrobě podlah vrstvených a dýhovaných, tak pro podlahy masivní. Podlahářský sektor je využívá snad stejně často jako nábytkářský průmysl. Zvláště ve formě podlah působí exotické dřevo v interiérech velmi exkluzivně a vytváří žádaný dojem hřejivé útulnosti domova.

Exotické dřeviny odolné vůči vlhkosti

U dřeva je odolnost vůči vlhkosti poměrně vzácná vlastnost, o to více tedy žádaná. Z exotických dřev odolnost vůči vodě splňují nejlépe dřeva Teak, Cumaru a Ipe.

Teak

Teakové dřevo je schopné natolik odolávat vlhkosti, že se volí dokonce pro výrobu podlah do koupelen. Platí za dřevo rozměrově i tvarově stálé s životností dosahující mezi 20 až 30 lety. Nesmírně dobrá je i jeho odolnost vůči houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu.

Cumaru

 Z Jižní Ameriky dovážené dřevo Cumaru je velmi dekorativní a dobře opracovatelné. Ve své domovině se získává z třicetimetrových stromů. Při opracovávání se z něj uvolňuje rostlinný toxin cumarin, který vydává sladkou vůni. Jeho běl měří od 3 do 6 cm a má šedobílou barvu. Jádrové dřevo má nažloutle šedé.

Ipe

Především z Brazílie se dováží exotické dřevo Ipe. Je velmi těžké tvrdé a pevné, proto se často využívá jako podlahovina v kuchyních a dalších těžce namáhaných prostorách, kde dokáže odolávat i nezvykle velké zátěži. Vzhledem k vysoké trvanlivosti ale i horší opracovatelnosti se dá využít i na výrobu schodišť. Nemá samomazní schopnost a říká se, že odolá i termitům. Jeho barva má poměrně širokou škálu odstínů od světle hnědé přes olivově hnědou až po zcela tmavě hnědou.

Další skupina exotických dřev vhodných pro podlahy

Merbau

Merbau vyrůstá v jihovýchodní Asii. Kmeny stromů dosahují různého průměru v závislosti na místních podmínkách stanoviště. Je pro něj typické, že změnou počasí může nastat změna jeho barvy. Jeho bělové dřevo má bledě žlutou barvu, zatímco jádrové hnědošedou až tmavě červenohnědou.

Tauari (Brazilský dub)

Tauari dřevo se těží v Jižní Americe. Patří spíše ke světlejším dřevům s vlastnostmi podobnými dubovému dřevu. Má velmi specifickou vůni a vyniká rozměrovou stabilitou, která ho předurčuje pro výrobu podlahových krytin.

Bambus

Bambusové dřevo je považováno za velmi ekologický zdroj materiálu, neboť bambus roste několikrát rychleji než dřeviny, z nichž se získává ostatní exotické dřevo. Řadí se spíše mezi traviny, ovšem s dřevnatějícími lodyhami. Navíc má bambus další výhodné vlastnosti. Má naprosto nezaměnitelnou strukturu a při tepelné úpravě může změnit barvu. Odolává vysoké zátěži.

Padouk

Tento typ exotického dřeva má okouzlující hřejivou barvu, což ho dělá velmi dekoračním materiálem. Zcela minimálně se deformuje. Díky vysoké pevnosti v tlaku a ohybu a tvarové stabilitě se skvěle hodí pro výrobu podlah. Je zároveň dobře opracovatelné. Vyrábějí se z něj podlahové desky a parkety. Jeho odolnost vůči hnilobě je doslova proslulá. Oblastí jeho původu je západní Afrika.

Wengé

Tmavě čokoládová barva z něj dělá žhavého kandidáta na podlahy pro milovníky tmavých barev. Vyniká přirozenou odolností vůči oděru, tudíž se hodí i na podlahy do velmi namáhaných prostor. Má vysokou pevnost v ohybu a skvělou rázovou houževnatost. Jedná se o velmi dobře opracovatelné dřevo. Ceny podlahových materiálů

Při nákupu exotických dřev na pokládku podlah je třeba počítat s poměrně pohyblivými cenami. Vždy se tedy doporučuje vyžádat si před nákupem cenovou kalkulaci. Ceny se liší podle dodavatele, země původu, dle povrchové úpravy dřeva, například může být lakované, nebo bez úpravy. Ceny exotických podlahovin se liší také podle způsobu jejich zpracování, zda jsou v podobě masivu anebo dýhy. Obecně se dá říci, že k nejméně finančně náročným podlahám patří podlahy bambusové a naopak nejvíce si připlatíte za podlahy teakové. Cena bývá stanovena za metr čtvereční anebo za balení.

Reklama