Praktické tipy jak ušetřit na topení

0
13
Reklama

Ochladilo se a topná sezóna se již začala. Nevíme sice, jaká zima nás čeká, ale vyplatí se znát pár triků jak ušetřit na topení.

Radiátory nezakrývejte
Ve většině bytů jsou klasické „žebrové“ radiátory, které v moderním interiéru působí rušivě. Takže chápeme vaši snahu, co nejvíce jejich zamaskovat. V létě je to akceptovatelné, ale po zahájení topné sezóny je už neskrývejte.
Odložte ozdobné kryty, odhrňte závěsy av žádném případě před ně nestavte nábytek. Prostor nechte volný, aby teplý vzduch mohl proudit.
Při úklidu z radiátorů pravidelně odstraňujte prach. Pro zlepšení odrazu tepla do místnosti doporučujeme nalepit za radiátory reflexní fólie.

Používejte termoregulační hlavici
Samozřejmostí na každém radiátoru by měla být termoregulační hlavice. Díky ní dokážete ovlivnit množství spotřebovaného tepla. Nastavením hlavice na vhodnou polohu vytvoříte v bytě optimální tepelné podmínky a nemusíte přebytečné teplo vypouštět okny.
Ještě praktičtější jsou elektronické hlavice s časovým spínačem, na kterých si můžete nastavit teplotu i čas zapnutí a vypnutí.

Jakou teplotu indikuje? 
Na standardní hlavice je pět stupňů:
Poloha 1 – 2 se doporučuje v ložnici, nebo při odchodu z domu. V místnosti bude teplota vzduchu 12 – 16 ° C.
Poloha 2 – 3 je vhodná pro místnosti s občasným pobytem, odpovídá její teplota 16 – 18 ° C. Poloha 3 – 4 (20 – 23 ° C) je určena pro místnosti, ve kterých se zdržujete nejvíce. V této poloze hlavice reaguje na vnější a vnitřní tepelné zisky, například sluneční paprsky, teplo z vaření či žehlení.
Stupeň 4 – 5 odpovídá teplotě 23 – 26 ° C. Trvalé nastavení hlavice na maximum je vysloveně plýtvání, protože ventil je otevřen naplno a radiátor topí nepřetržitě.

Ideální teplota v místnosti
S termoregulačními hlavicemi můžete nastavit v každé místnosti jinou teplotu. Ta závisí na účelu, na kterou se místnost využívá. V obývací místnosti, dětském pokoji nebo pracovně je ideální teplota asi 21 ° C.
V kuchyni, kde se pohybujete nejvíce a dokážete „vyrobit“ teplo i vařením či pečením stačí teplota 15 – 17 ° C.
Nejvyšší teplotu oceníte v koupelně (22 – 24 ° C), ale v ložnici postačí 18 ˚C.

Před odchodem z domu topení nevypínejte
Říkáte si, že je zbytečné vytápět prázdný byt a vypínáte topení? Chyba! Prostor zcela vychladne a na opětovné ohřátí v konečném důsledku spotřebujete mnohem více tepla než při temperování. Topení snižte na udržovací teplotu 16 ° C. Po návratu domů se místnosti ohřejí mnohem rychleji.

Pravidelně větrejte
Pravidelné větrání je důležité pro zdraví, ale i pro optimální vlhkost, která má vliv na vnímání pocitu tepla. Doporučená vlhkost v interiéru má být od 40 – 60%. Větrejte nárazově, průvanem a v délce přiměřené venkovní teplotě. V mrazivých měsících stačí pouze 5 minut. Při větrání topení vždy vypněte.
Rozumně hospodařit s teplem pomohou i závěsy a žaluzie. Na noc jejich zatáhněte, aby teplo neunikalo přes okenní tabule. Přes den je naopak nechte otevřené. Přestup tepla přes okna snížíte nalepením termoizolační fólie na skla, která zabraňují rosení oken.

Reklama