Provoňte svůj balkon: Něžné květiny hrachoru se o to postarají

0
78
Reklama

Tato skromná rostlina vyžaduje více pozornosti pouze v době květu, které obvykle začíná koncem června. Motýlovité květy vyrůstají z paždí listů a jsou uspořádány do střapců.

Na prodloužení období kvetení až do října třeba pravidelně odstraňovat květiny, aby se netvořily semena. Když si je na počátku kvetení odříznete do vázy, vydrží v ní sice jen krátce, ale svou vůní provoní celý byt. 

Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) 

Je letnička z čeledi bobovitých a je příbuzná jedlého hrachu.

Existuje velké množství odrůd, lišících se nejen barvou květů, ale i jejich velikostí. Mohou být bílé, žluté, růžové, červené, ale bývají také v různých odstínech fialové.

V obchodech většinou dostat sáčky semínek se směsí barev. Moderní odrůdy mívají i květiny zvlněné, proužkované, dokonce i dvoubarevné, ale jsou méně voňavé, případně nevoní vůbec. Výhonky hrachor dosahují délky až tři metry, ale vyšlechtěné jsou už i nízké odrůdy, které dorůstají pouze do výšky kolem 30 cm. 

Péče

Hrachory umístěte na slunné a teplé stanoviště, substrát by měl být propustný a výživný. Samozřejmě, nezapomeňte na oporu, po které budou ovíjet.

Semena se mohou vysévat už v březnu, nejlépe po dvou až třech semínkách na vzdálenost asi 10 cm. Během sezóny hrachory přihnojte hnojivem na kvetoucí rostliny a nezapomeňte na pravidelnou zálivku. 

Hrachory se mohou pěstovat nejen v nádobách, ale i na záhonech ve volné půdě, kterou obohacují o dusík. 

Reklama