Stínící exteriérové systémy

0
36
Reklama

Vyberte si stín, který domu sluší, exteriérové stínící systémy jinak.

Exteriérové ​​stínicí systémy nejúčinněji brání přehřívání interiéru a zároveň nejvýrazněji ovlivňují vzhled domu. Navíc, každý systém má vedle stínění i další benefity. Samozřejmě, každý jiné.

Praktické a osvědčené

Venkovní žaluzie dokáží účinně chránit před přehříváním (zadrží až 85% slunečních paprsků) a zároveň díky naklápěcím lamelám umožňují plynule regulovat intenzitu světla v interiéru. Lamely uložené na žebříčcích se po vytažení naskládají na sebe. Vytahují se pomocí vytahovací pásky, která se navíjí na hřídel. Většinou jsou vyrobeny z hliníku, v nabídce jsou však i dřevěné venkovní žaluzie. Podstatná je tak tloušťka materiálu, jakož i tvar lamel, na nichž závisí stabilita ve větru (čím hlubší profil, tím vyšší stabilita) i možnost zatemnění. Exteriérové ​​žaluzie se dají namontovat nejen při stavbě domu, ale i dodatečně, a jelikož je lze vyrobit ve velkých šířkách, hodí se i na velké zasklené plochy. Při lamelách s vhodným uložením a vlisovaným těsněním nehrozí ani hlučnost při větru, která byla nešvarem v případě starších typů žaluzií. A pro ty, jejichž odrazuje pracně čištění, máme dobrou zprávu – v nabídce jsou i samočisticí žaluzie se speciálním průhledným nátěrem na povrchu.

Všestranná bariéra

Kromě ochrany před letním přehříváním fungují předokenní lamelové rolety i jako ochrana proti únikům tepla za zimních nocí (izolační vlastnosti hliníkových lamel zlepšuje PU výplň v lamelách), chrání také před hlukem zvenčí a zvyšují bezpečnost zasklených ploch. K jejich výhodám patří odolnost proti větru. Lamely se pohybují ve vodicích lištách a navíjejí se na hřídel v boxu nad oknem – ten může být skrytý nebo přiznán, podle toho, zda jde o typ určený na zabudování při stavbě nebo rekonstrukci domu, případně vhodný i na dodatečné osazení. Jelikož lamelové rolety vytvářejí před oknem souvislou plochu, hodí se tam, kde je žádoucí úplné zatemnění. Ačkoliv standardní lamely propouštějí při stažené roletě jen málo denního světla, i tento hendikep odstranili nejnovější typy rolet.

Klasika trochu jinak

K působivým prvkem moderní architektury patří posuvné dřevěné okenice a fasádní panely. Podobně jako tradiční otevírací okenice, které dotvářejí kolorit středomořských letovisek, i jejich moderní varianty zajišťují v domě příjemný stín a bezpečí, snižují tepelné ztráty a chrání před nepříznivým počasím, zloději či hlukem. Velmi elegantní jsou perforované panely z masivního dřeva, varianty s naklápěcími lamelami zas přinášejí funkční výhody žaluzií. Typ dřeva, jeho povrchová úprava a kování závisí na vašich preferencí a požadovaného vzhledu, variabilita pokračuje volitelnou konstrukcí rámu, jeho tvaru a velikosti, přes výplň až po komponenty posuvného mechanismu či ovládání (manuálně nebo elektropohonem).

Jiná skládačka

Kromě posuvných jsou u moderních okenicích k dispozici i další systémy otevírání – skládací či nůžkové. Vedle dřevě je v nabídce i hliník, jehož výhodou je odolnost, extrémně dlouhá životnost a nenáročnost na údržbu. Skládací systémy jsou alternativou posuvných a otevíracích okenic – šetří prostor vedle oken, nůžkové (tzv. Pantografy) otevírání navíc umožňuje regulovat množství světla v místnosti. Jelikož tento typ okenic se skládá z několika panelů, lze jím zastínit i velké zasklené plochy, výhodou je také stabilita systémů otevírání.

Reklama