Strážci soukromí

0
15
Reklama

Způsobů, jak přes okno nevpustit nežádané pohledy a dotěrné sluneční paprsky, je několik.Které jsou trendové?

V kurzu jsou ekologické textilie a povrchové úpravy šetrné k přírodě. Dřevěné žaluzie, biotextilu, bambus, laky bez chemických emisí, to vše jsou dnes žádoucí produkty.Pokrok nastal iv oblasti ovládání. Zapomeňte na nudné a zdlouhavé zatahování závěsů manuálními klikami a řetízky. Trendy směřují k plné automatizaci ovládání rolet, žaluzií i závěsů. Díky technologii „inteligentních domů“ je dnes můžete regulovat na dálku, smartphonem či tabletem.

Tradiční společník

Renesanci zažívají záclony. V jednoduchém provedení bez dekoru, monochromatického – bílé, hnědé nebo šedé – barevnosti a bez řasení, jen tak volně zvlněné, se hodí i do moderního interiéru. Svým ležérním vzhledem zjemní jeho strohost. Méně průhledné a tmavší kousky zabrání zvědavým pohledům a zmírní dotěrné sluneční paprsky.

 Stejná pravidla vizáže platí i pro závěsy, které se na oknech objevují stále častěji i sólo – bez záclon. Interiér před sluncem nejspolehlivější ochrání závěsy. Ušité jsou ze tří vrstev látek, přičemž střední je utkána z černé příze nepropouští světlo. Z materiálů dominují tkaniny bez lesku. Ze vzorů letí severské, geometrické, květinové i retro.

Není roleta jako roleta

Klasické rolety v jednobarevných a materiálově kvalitních provedeních jsou svým jednoduchým designem oblíbené v minimalistických interiérech. No větší přízeň zaznamenávají jejich technologicky zajímavější protivníci. Twinrolety, nazývané také roletožalúzie, jsou skutečným stylovým kouskem.

Charakterizuje je střídání pásů z transparentní látky s pruhy z neprůhledné textilie, které zjemňují prostupující světlo. Jejich postupné překrývání zajišťuje plynulou regulaci světla. Nejnovějšími přírůstky v rodině twinroliet jsou modely s textilními naklápěcími lamelami, které jsou všité mezi dva průhledné pásy látky. Hodí se zejména do funkčních moderních interiérů.

Naskládané

Efekt skládané látky vytvářejí římské rolety, které se zhotovují ze stejných látek jako závěsy. I když se zdá, že jsou spíše partnerem klasických interiérů, vhodným výběrem textilie a typu skládání si rozumí is minimalistickým. Římské rolety mohou dosahovat šířku 410 centimetrů a výšku 590 centimetrů, čímž si vyšlapali cestičku k současným velkoplošným prosklením.

Jejich výhodou je praktické uchycení na profil pomocí suchého zipu, díky čemuž je lze sejmout a vyprat v pračce. Univerzální plisé rolety nemají respekt před žádným tvarem okna. Najdete je v různých barvách a kvalitách látek, od transparentních až po neprůhledné. Skládaná technická textilie je ošetřena povrchovou úpravou, která zabraňuje přichycení prachu a jiných nečistot.

Pochlubit se mohou dvěma způsoby stahování, shora dolů, ale i opačně, což zabraňuje pohledem z okolí a současně neubírá ze světla v místnosti. Plisé dospělo do dokonalosti uvedením zdvojených rolet, které umožňují použít reflexní vrstvu na efektivní odrážení světelných paprsků od textilie zpět na okenní tabuli.

Žaluzie z bambusu

Největší oblibě se stále těší žaluzie v hliníkovém a dřevěném provedení. Barevná škála hliníkových lamel se přizpůsobí jakémukoliv okennímu rámu. Pokud i nenajdete tu správnou barevnost ve standardní nabídce, tak ve vzorníku RAL určitě. Novinkou jsou vzorované lamely. Při „barvě na míru“ však počítejte s hlubším načretím do kapsy.

Luxusnějším variantou jsou dřevěné lamely. Vyrábějí se z kvalitních dřevin, aby zvládli vnější vlivy počasí, ale i příliš suchý vzduch ve vyhřátých domácnostech.Novátorským členem této skupiny jsou žaluzie z lisovaného bambusu. Jejich výhody jsou tenkost lamel přibližující se hliníkovým a fakt, že na rozdíl od ostatních dřevěných sourozenců nepodléhají teplotním výkyvům, jsou stálobarevné, pevné, pružné a odolné proti vodě.

Vertikální a široké

Krok ke krásnějšímu designu udělali i vertikální žaluzie a dnes už jimi nepohrdnou ani moderní domácnosti. Se šířkou lamely až 25 centimetrů a doplněny o dřevěné nebo hliníkové lišty jsou estetickým a designově čistým doplňkem interiéru. Navíc je najdete, na rozdíl od klasických vertikálních žaluzií, v luxusních tkaninách.

zaluzie-rolety-2

Reklama