Světová díla Zahy Hadid, odpůrkyně pravých úhlů

0
14
Reklama

Jak už asi víte, ve věku 65 let zemřela světoznámá slavná architektka a designérka Zaha Hadid.

Podobně jako její kolega Frank Gehry téměř nepoužívala pravé úhly. Kromě staveb jako akvacentrum v Londýně, vlakové nádraží v Rijádu nebo futuristického domu Naomi Campbell u Moskvy se prosadila i na poli designu bot, lodí nebo interiérových doplňků.

Zaha Mohammad Hadid se narodila 31. října 1950 v iráckém Bagdádu. Původně studovala matematiku na American University of Beirut v Libanonu, ale architekturu vystudovala již na prestižní Architectural Association School of Architecture v Londýně.

 V roce 1979 založila společnost Zaha Hadid Architects. Navrhovala stavby po celém světě, například budovu ústředí společnosti BMW v německém Lipsku, stanici lanovky v rakouském Innsbrucku či kulturní multifunkční Centrum Hejdara Alijeva v ázerbájdžánské metropoli Baku.

Známá je také díky projektování Rosenthalového centra současného umění v Cincinnati, které New York Times v roce 2003 označili za „nejvýznamnější budovu na území USA od konce studené války“. Zasloužila se také o vznik projektu zóny Čulenova v Bratislavě.

V roce 2004 jako vůbec první žena získala Pritzkerovu cenu za architekturu, neoficiální označovanou za Nobelovu cenu za architekturu. Na kontě má také dvě Stirlingova ceny udělované Královským institutem britských architektů, které jí udělili za Národní muzeum umění 21. století v Římě (MAXXI) a za budovu londýnské střední školy Evelyn Grace Academy.

Královský institut britských architektů její letos jako vůbec první ženě udělil také Zlatou medaili. V roce 2010 ji americký časopis Time zařadil mezi sto nejvlivnějších lidí roku.

zaha-hadid-1

Reklama