Terasa podle feng šuej: Jak je to ze světovými stranami a kde se vyhnout číslu čtyři?

0
845
Reklama

Učení feng šuej říká, že terasa má být pozitivní, živé a harmonické místo. To v překladu znamená: Využívejte ji často a obklopte se na ní rostlinami.

V duchu filozofie feng šuej je terasa jakýmsi mostem mezi interiérem a exteriérem. Když je správně navržena, svým tvarem dokáže zmírnit negativní vlivy nepravidelného tvaru půdorysu domu. Své opodstatnění má i její překrytí, a to buď pergolou, nebo alespoň markýzou.

Vždy zajímavá

Rostliny na terase mají vyzařovat klid a harmonii. Feng šuej klade důraz na to, aby byla terasa něčím zajímavá v každém ročním období. Proto k letničkám vysaďte i stálezelené rostliny, které ji oživí v zimním období. Barevnost rostlin, tvar nádob a materiál, ze kterého jsou vyrobeny, volte podle světové strany, na kterou je terasa orientovaná. Při rostlinách si všímejte i to, aby byly příjemné na dotek a bezpečné pro děti i zvířata. Vyhněte se rostlinám s trny, s pichlavými nebo s jedovatými listy či květy. Pokud terasu využíváte i na stolování a přípravu jídel, ideální jsou bylinky i rostliny odpuzující hmyz.

Ty mají ve feng šuej i ochrannou funkci. Patří k nim levandule, máta, šalvěj, eukalyptus, aksamitník a muškáty. Při výběru rostlin vezměte v úvahu styl, ve kterém je zařízený interiér či vysazený zbytek zahrady. Venkovská terasa se nepříliš hodí k minimalistickému modernímu domu. Co se týče počtu květináčů nebo rostlin, upřednostněte kompozice s lichým počtem a vyhýbejte se číslu čtyři.

Dobrá energie

Na terase se vyhněte nepořádku. Nevyužívejte ji jako sklad zahradního nářadí a techniky. Otlučené květináče a poškozený nábytek symbolizují negativní energii, zbavte se jich. Pozitivní energii na terase docílíte i kombinací různobarevných květů a různých materiálů do harmonického celku.

Podle světových stran

Materiály a barevnost nábytku a doplňků vybírejte podle světové strany, na které je terasa.

  • Sever – kov, sklo, nerez, černá, modrá, bílá, šedá, fialová, vodní prvek jako jezírko, fontána, venkovní umyvadlo, napajedlo pro ptáky
  • Severozápad a západ – kov, sklo, kámen, bílá, šedá, metalické barvy, kovová zvonkohra, kovové doplňky
  • Jihozápad a severovýchod – kámen, cihla, zemité barvy, červená, žlutá, doplňky symbolizující oheň či zem
  • Jih – dřevo, zelená, červená, hnědá, krb nebo gril, lucerničky, svíčky
  • Jihovýchod a východ – dřevo, zelená, modrá, černá, vodní prvek a mnoho rostlin
Reklama