Tipy, jak přinést velké pohodlí do malé zahrady

0
11
Reklama

Každý centimetr vlastního prostoru mimo zdí domu se hodí. Hlavně v létě si ho můžeme pořádně vychutnat. Ne vždy jsme však s jeho rozlohou spokojeni, ale když ho správně upravíme, přinese nám více radosti než zadní dvůr ve stylu letiště či celá zelená louka. Navíc, máme možnost nafouknout ho alespoň opticky. V galerii čekají inspirace z celého světa.
Je mnoho možností, jak využít zahradu či dvůr za domem, a bývá i spoustu nápadů, které by členové vaší rodiny rádi v tomto prostoru zrealizovali. Pokud však nevyniká svými proporcemi, třeba vše dobře zvážit. Může mít jednu funkci, například letní jídelny či místa na odpočinek při malém bazénu, nebo dostane více úkolů. Dávejte však pozor, aby byly slučitelné.
Zvykne pomoci vytvoření zón oddělených chodníkem. Uplatní se různé materiály – od dřeva přes nášlapné kameny až po beton. Je však třeba dávat pozor, kolik prvků při vzniku chodníku přibude. Menší prostor lze rychle a téměř nepozorovaně přeplnit
Chcete-li odpoutat pozornost od rozlohy, která vám až tak nevoní, dejte očím možnost zaměřit se na jeden konkrétní dominantní prvek, nikoli na celek. Takovým zamlžováním pravdy může být například zahradní krb. Kromě toho, ve světle blikajícího ohně se snadněji zapomíná, že nejste na obrovském ranči :). Úzký dlouhý dvůr vyřešíte elegantním pásem trávy, kolem kterého vysadíte výrazněji stálezelené rostliny. Měl by směřovat k nějakému cíli – stolu či dominantnímu vodnímu prvku.
Šířku své zahrádce či dvoru sice nepřidáte, ale rostlin se nemusíte vzdávat. Nechte je rozrůstat se ve výšce. Zelená stěna je dekorativní prvek, kde se uplatní trvalky i popínavky. Pokud správně nakombinujete druhy, bude pestrým rostlinným obrazem po celý rok.

Barvy exteriér oživí stejně jako interiér. Jejich nositeli by v zahradě měly být samozřejmě květiny. Vedle toho pomohou například polštáře či zahradní nábytek. Na malé ploše to ale příliš nepřehánějte, zvolte si spíše harmonické barevné schéma. Ani na malém dvorku se nemusíte držet rovných linií. Moderní zakřivení pěkně oživí prostor, ve kterém není na velké výstřelky místo.

Reklama