Urychlené tuhnutí usnadňuje výstavbu

0
59
Reklama

V současnosti probíhá výstavba bez ohledu na roční období. Umožňují to zdokonalené stavební materiály a technologické postupy. Pro urychlení tuhnutí betonů, malt neboť potěrů se používá speciální stavební chemie – urychlovače a plastifikátory stavebních hmot, které najdete na trhu několik druhů.

Rychlá výstavba

Díky svým vlastnostem je beton nejpoužívanějším stavebním materiálem. Na své přirozené ztuhnutí potřebuje zhruba 28 dní. Stavebníci, kteří chtějí stavět bez ohledu na venkovní teplotu nebo chtějí zrychlit tempo výstavby pod tlakem smluvně dohodnutých termínů, používají urychlovače tuhnutí. Jde o tekuté přísady bez obsahu chlóru, které se přimíchávají do záměsové vody nebo hotové cementové, betonové směsi, potěrů či lepidel.

Beton ztuhne raz dva

Bezchloridový urychlovač tuhnutí se musí s betonovou směsí důkladně promíchat (cca 2 min.), Aby se jednotlivé složky rovnoměrně spojily. V žádném případě se nesmí přidávat do suché směsi. Urychlovač zvýší hydratační teplotu, tz počáteční teplotu při počátku tuhnutí, čímž se zrychlí tuhnutí a zkrátí se i doba tvrdnutí.Kromě toho sníží výskyt smršťovacích trhlin, spotřebu vody, ovlivňuje zpracovatelnost čerstvého betonu. Přispívá ke zvýšení hydroizolačních vlastností betonu, jeho pevnosti a vodonepropustnosti. Beton se stane odolnější vůči různým povětrnostním vlivům, posypové soli. Urychlovač tuhnutí se může bez obav použít u betonu vyztuženém železobetonovou konstrukcí, protože nezpůsobuje její korozi.

Mrzne, no a co?

S použitím urychlovače lze dosáhnout zpracovatelnost a tuhnutí stavebních malt a betonů při teplotě od -10 do +40 ° C. Dávkování se musí přizpůsobit teplotě, při které bude betonáž probíhat.Čím nižší teplota, tím více urychlovače je třeba do směsi přidat. Na druhou stranu, dávku nelze zvyšovat neomezeně, protože může negativně ovlivnit trvanlivost betonu. Povrch podkladu, na který se betonuje, musí být očištěn od sněhu a námrazy. Teplota betonové směsi nesmí klesnout pod +10 ° C a na začátku tuhnutí se má rovnat + 5 ° C. Během tuhnutí je třeba konstrukce chránit před promrznutím tepelnou izolací. Pro dosažení maximálního účinku se doporučuje používat portlanský cement s vysokou počáteční pevností a dávkovat co nejmenší množství vody.

Zastaví prosakování vody

Užitečným pomocníkem, který se používá k zastavení průsaků vody je tekutá přísada do malt se zrychleným tuhnutím. Neobsahuje chloridy a rozpouštědla a je nehořlavá. Využívá se v pozemním a podzemním stavitelství na utěsnění spár a trhlin, ucpání výronů vody při stavbě tunelů a štol. Přimíchávání přísady do směsi vznikne malta, která tuhne již po 15 – 20 sekundách. Podklad, na který se bude aplikovat malta musí být očištěn a dostatečně stabilní, všechny uvolněné části je třeba odstranit. Teplota podkladu musí být + 5 ° C nebo vyšší.

76betonovanie-zakladovej-dosky

 

Reklama