Víte, co nahradí sklo – izolační fólie

0
140
Reklama

Nejvíce tepla uniká v zimě přes okna, kvalitní zasklení má proto zásadní vliv na tepelnou pohodu v interiéru. Účinným, ale finančně náročným řešením je výměna starých oken za nová. Co dělat, když to není možné?Tepelně-izolační vlastnosti původních oken můžete zlepšit pomocí těsnění a přidáním další vrstvy zasklení. Izolační vlastnosti okna jsou lepší, čím více vrstev skla v něm je a mezera mezi nimi je alespoň 2 – 3 centimetry. Pomůže, pokud vyberete původní zasklení a osadíte dvojsklo. Levnějším a rychlejším řešením je použití termoizolační fólie, která dokáže zcela sklo nahradit.

Neviditelná fólie namísto skla

Existují různé typy termoizolačních fólií určené na vnější nebo vnitřní aplikaci, které se liší způsobem aplikace. Jedním ze způsobů je nalepení průhledné polyesterové fólie pomocí oboustranné lepicí pásky zevnitř na rám okna. Pomocí horkého vzduchu z fénu se fólie nahřeje a dojde k její napnutí, čímž vznikne mezi oknem a fólií neviditelná izolační vrstva. Zabráníte pronikání chladu, ušetříte energii a okna se nebudou rosit. Fólie se prodávají ve velikosti 1,7 x 1,5 m nebo 4 x 1,5 m. Jiný typ fólie se aplikuje mokrým způsobem. Na sklo se rozprašovačem nanese voda a fólie se přilepí na sklo díky tenké vrstvě lepidla. Během aplikace může být sklo mírně zamlžené nebo matné, tento efekt po vyschnutí vody zmizí a okno je krásné průhledné. Po nainstalování termoizolační fólie má upravené okno vlastnosti izolačního dvojitého skla, ale s nesrovnatelně nižšími náklady.

Proč se okna rosí?

K rosení oken dochází především v zimních měsících, kdy je rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou vyšší.Důvodem je také nesprávný způsob větrání a nedostatečné vytápění v jednotlivých místnostech. Po utěsnění oken je důležité zvýšit frekvenci větrání.Ideální a zdravé je krátké a rychlé větrání po dobu 5 minut zhruba každé dvě hodiny. K největší kondenzaci vlhkého vzduchu dochází na oknech s jednoduchým zasklením, což je možné výrazně omezit nebo zcela odstranit přidáním termoizolační fólie.

V létě chladí, v zimě hřejí

Termoizolační fólie nové generace, která nabízí snížení tepelných ztrát přes okna až o 30% se aplikuje z vnitřní strany interiéru. Je vyrobena z pevného polyesteru s tloušťkou 0,055 mm az jedné strany má tenkou vrstvu lepidla az druhé je nanesena tenká kovová vrstva pěti vzácných kovů. Kovová vrstva nebrání proniknutí přirozeného denního světla do interiéru ani ho nezkresluje.Fólie se dodává v šířce 1,524 mě můžete ji dodatečně aplikovat na různé typy zasklení. V zimě brání úniku tepla av létě přehřívání místnosti, zadržuje až 99% škodlivého UV záření. Fólie má dvojitou protioděrovou vrstvu, díky které je údržba okna bezproblémová – stačí jemná hadr a neabrazivní čistící prostředek.

Další typy fólií

Na trhu jsou kromě tepelněizolačních i další typy fólií na okna. Například bezpečnostní, které fungují jako neviditelná ochrana před vniknutím do objektu. Mají certifikát Státní zkušebny ČR, podle kterého zabrání poškození skla kamenem, zápalnou látkou či výbušninou. Chrání před UV zářením, zpomalují šíření požáru a odolají i tlakové vlně při výbuchu. Ochranná fólie nesplňuje bezpečnostní funkci, ale zabrání vysypání rozbitého skla. Po úderu sice sklo popraská, ale zůstane nalepené na fólii. Protisluneční fólie představují pasivní typ klimatizace.Přispívají k příjemnému klimatu v interiéru během horkých letních dnů, zadrží až 99% UV záření.

Stavebne_folie

 

Reklama