Víte, že oblíbené topinambury nejsou vůbec náročné na pěstování?

0
18
Reklama

Topinambur je vynikající zelenina. Ve volné přírodě se vyskytuje na okrajích lesů a na lesních pasekách, při řekách a poskytuje potravu pro lesní zvěř. No je to oblíbená zelenina i pro lidi. Snadno si vypěstujte v zahradě, poradíme jak na to.

Topinambury a jejich pěstování

Je nenáročný, odolný proti suchu a snáší i částečné zastínění. Nadzemní části rostliny mrznou při -3 až -5 ° C. Hlízy v půdě dokáží odolat silným mrazem až do -30 ° C. Výhodou této rostliny je, že ji můžeme pěstovat na stejném místě více let a při přihnojování získávat vysoké úrody.

Příprava půdy

Půdu připravíme podobným způsobem jako pro brambory. Hnojení chlévskou mrvou velmi zvyšuje úrodu. Středně velké hlízy s hmotností asi 40 až 60 g, ale mohou být i menší nebo větší rozkrojené, vysazujeme později na podzim, aby do mrazů nevzešly, protože výhonky by mohl zničit mráz. Na jaře vysazujeme brzy, aby rostliny do podzimu vytvořili hlízy. Vzdálenost řádků se upravuje na 60 až 70 cm. Hloubka výsadby má být na lehkých půdách 8 až 10 cm, na těžších 6 až 7 cm.

Sběr

Hlízy se vytvářejí v létě a na podzim, dozrávají již v prvním roce. Jejich předností je, že odolávají i silným mrazem, proto je můžeme nechat přezimovat v půdě a sklízet i na jaře.

Reklama