Výběr okenních profilů má vliv na zdraví

0
2
Reklama

Dřevo je přírodní materiál, kterým se lidé rádi obklopují. Je charakteristické svou přirozenou kresbou, příznivými fyzikálními a mechanickými vlastnostmi a širokou škálou barev.

Dřevo se díky moderním technologiím výroby začíná znovu prosazovat i jako oblíbený materiál okenních profilů, a to zejména v podobě dřevohliníkových oken. Spojením dřevěné konstrukce okna s hliníkovým profilem na exteriérové ​​straně vzniká dokonalá synergie, která v sobě spojuje tepelněizolační vlastnosti a půvab dřeva s odolností hliníku. Hliníkový profil zajišťuje vynikající odolnost okna proti povětrnostním vlivům, mechanickému poškození a minimální náročnost na údržbu a ošetřování. Dřevo zas plní nosnou funkci okna, zajišťuje tepelně-technické parametry a esteticky dotváří interiér.

Větrání pro delší životnost oken i zdraví

Nezaměnitelné kouzlo dřevěných oken podtrhuje i jejich jedinečná schopnost přispívat ke zdravé mikroklimatu v interiéru. Z vnitřní strany vynikne přirozená struktura dřeva díky speciální povrchové úpravě. "Ochranu proti povětrnostním vlivům zajišťuje hliníkový profil na vnější straně okna. Díky tomu lze na vnitřní straně použít jen minimální vrstvu nátěru. Vznikne tak ochranný povlak, který umožňuje dřevu dýchat, "vysvětluje Ľubomír Světlík, jednatel společnosti Mirador.

Přírodní dřevo obsahuje účinné látky polyfenoly, díky kterým je schopné absorbovat vlhkost. Pro zajištění co nejdelší životnosti oken, je proto důležité dbát na zajištění optimální vlhkosti v interiéru. Vlhkost může jednak působit na růst bakterií a plísní, negativně však ovlivňuje i životnost dřeva. Proto ji třeba pravidelně odvádět z místnosti větráním. Větrat stačí krátce a intenzivně, alespoň dvakrát denně. Kromě bezproblémové funkčnosti oken se tak zlepší i kvalita vnitřního prostředí.

Vhodné dřevo

Už déle je známo, že jisté druhy dřeva mají antibakteriální účinek. Zejména borovice, ale i dub a modřín (modřín), zabíjejí bakterie na povrchu i uvnitř dřeva. Nejčastěji se na výrobu moderních dřevohliníkových oken používá dřevo ze smrku, borovice nebo modřínu. Tyto dřeviny jsou výjimečné svými tepelněizolačními vlastnostmi. Při výběru je třeba však dbát na to, aby výrobce používal dřevo z lesů obhospodařovaných udržitelným způsobem. To může doložit například certifikátem PEFC.

Reklama