Jak vybrat sekačku podle typu zahrady?

0
15
Reklama

Krásný udržovaný trávník je snem mnoha majitelů okrasných zahrad a předzahrádek. Bez pravidelné péči se však s hustým zeleným kobercem můžete rozloučit. Úplným základem je pravidelné sekání. Jak si vybrat sekačku podle typu zahrady? Poradíme vám.

Elektrická nebo benzínová

Elektrické sekačky se hodí k rodinným domům s malým trávníkem, na rovný terén bez výběžků a vyvýšenin. Benzínové sekačky jsou nezávislé na přívodu elektřiny, můžete ji využít i na chatě nebo pozemku v neobydlené části nebo v zahrádkářské osadě. Je však robustnější a těžší se s ní manipuluje.

Vybírejte podle plochy

Jednoduchá pomůcka je vybírat sekačku podle plochy, kterou musíte posekat. Do 200 metrů čtverečních vám stačí jednoduchá sekačka bez pojezdu, do 500 metrů čtverečních se již poohlédněte po kousku s pojezdem, případně si zvolte benzínovou sekačku, abyste za sebou nemuseli táhnout prodlužovačku. Více než 1000 metrů čtverečních nejlépe zvládnete s travním traktorem.

S pojezdem nebo bez

Jaký je rozdíl mezi sekačkou s pojezdem a tou, kterou musíte tlačit? Pokud máte byť jen trošku nerovný terén do kopce, rozdíl pocítíte okamžitě. Sekačka s pojezdem vám usnadňuje práci – těžký stroj nemusíte tlačit, hýbe se dopředu sama, vy mu už jen dodáváte směr. Některé výše typy jsou vybaveny i převodovkou, kterou můžete přizpůsobit chod motoru aktuálním terénním podmínkám.

Na členité pozemky

Pokud máte nerovný pozemek plný vyvýšenin, zákoutí, schůdků a členitých záhonů, investujte raději do vyžínače, který je flexibilní a práce s ním je pohodlná. Dostanete se s ním skutečně kamkoliv.

Při výběru sekačky si všímejte i velikost sběrného koše . Platí, že čím větší, tím lépe – nemusíte ho tak často vysypávat. Ale na druhé straně, sekačky s větším sběrným košem jsou robustnější, pevnější a těžší, takže se s nimi více Namak.

Výhody a nevýhody benzínových sekaček:
– lehké, skladné, minimální nároky na údržbu, nutnost připojení do elektrické sítě

Výhody a nevýhody elektrických sekaček: 
– robustní, pevné, odolné, i do těžších terénů, nutnost pravidelné údržby

Reklama