Výsadba minijezírka krok za krokem

0
299
Reklama

Milujete vysedávání u jezírka ve svěžím vzduchu? Co tak udělat si vlastní i přesto, že nemáte zahradu? Zkuste to s jezírkem v květináči.

Výsadba malé nádoby může být složitější než výsadba klasického zahradního jezírka. Při výběru rostlin nezapomínejte na hloubku nádoby. Různé druhy vodních rostlin potřebují rozdílnou hloubku. Pokud Vysazujete skutečně malé nádoby – lavoru, mísy, omezte se na plovoucí rostliny, které si vystačí s vodní hladinou bez ohledu na hloubku vody. Na zimu je přenesete dovnitř, kde v mělké nádobě počkají na novou sezónu.

Rostliny vhodné na výsadbu do minijezírek

Mělká voda do 30 cm: Okrasa okolíky (Butomus umbellatus), Blatouch bahenní (Caltha palustris), Leknín’Rosea‘ (Nymphaea x laydekeri)

Plovoucí : Tokozelka nafouknutá (Eichhornia crassipes), azoly karolinská (Azolla Carolinian), Vodní salát (Pistia stratiotes)

Umístění

Malý vodní prvek umístěte v blízkosti posezení tak, aby byl v přímém kontaktu s pozorovatelem. Objemnější nádoby umísťujte k domu, aby konstrukce balkonu nebyla příliš namáhána. Pokud chcete pěstovat vodní rostliny, uvědomte si, že budou potřebovat sluneční paprsky. Voda v malé nádobě se na slunci rychle prohřeje a vypařuje se, takže je potřeba ji pravidelně dolévat.

Návod, jak na to

Krok 1 Na dobrou hydroizolaci natřete vnitřek terakotové nádoby jachtovým lakem, který je bezpečný i pro vodní rostliny. Na substrát v květináčích nasypte vrstvu štěrku, aby se nevyplavou do vody.

Krok 2 V nádobě rozmístěte podkladové kameny nebo květináče, do nichž se běžně vysazují vodní rostliny, podle hloubky výsadby jednotlivých druhů.

Krok 3 Bahenní rostliny umístěte tak, aby květináč nebyl zcela ponořen do vody. Vyšší druhy vysaďte na pozadí nižších. Výsadbu dělejte při zatažené obloze. Rostliny budou méně trpět.

Krok 4 Pomalu nádobu napusťte vodou. Dejte pozor, aby se substrát ve vodě nerozvířil a neusadil na listech. Pokud používáte na napouštění zahradní hadici, nechte vodu téct do misky, z níž bude přepadávat do jezírka.

Reklama