Vytápějí, ohřejí vodu a dokonce už i chladí

0
4
Reklama

Topení, přípravu teplé vody a aktivní či pasivní chlazení již po novém domácnosti mohou vyřešit zakoupením jediného multifunkčního zařízení.

Namísto tří – jedno zařízení

Smýšlení lidí se kvůli neustálému růstu cen energií mění a při výstavbě či rekonstrukci rodinného domu často hledají to nejpraktičtější řešení. Je proto mnohem snazší, pokud vyřeší vytápění a přípravu teplé vody najednou výběrem jediného zařízení. Pokud zároveň předpokládají, že se v průběhu letních měsíců bez chlazení prostě neobejdou, vhodným řešením je právě multifunkční zařízení. Nemusí totiž kupovat jednotlivě kotel, bojler i klimatizaci.

„Dobrou zprávou je, že i přes kumulaci více funkcí do jediného spotřebiče jde v mnoha případech o ekologické technologie využívající bezplatné energie z okolního prostředí. Jsou to například multifunkční tepelná čerpadla, „objasnil  technický specialista společnosti Vaillant Group Czech Republic.

V létě chladí, v zimě vytápí

Mnohé rodiny se však zaleknou vyšší vstupní investice. Platí však, že multifunkční tepelná čerpadla jsou z roku na rok cenově dostupnější. Pokud jde o tepelná čerpadla země / voda s integrovaným chlazením, ty využívají teplotu půdy na získání tepelné energie na vytápění a také v letních měsících na chlazení. A to buď pomocí plošného zemního kolektoru, nebo vertikálního kolektoru. Rovněž je možné využívat jako primární zdroj teplotu vody – z vrtané studny. Pokud jde například o zemní kolektory, ty jsou náročnější na instalaci, protože je třeba umístit do určité hloubky, nejčastěji po vnitřním obvodu pozemku, na kterém stojí rodinný dům.

„Pokud hledáte zařízení nenáročné na instalaci, takovými jsou tepelná čerpadla vzduch / voda. Stačí pouze v exteriéru vhodně umístit jejich vnější vzduchovou jednotku. V současnosti jsou právě tepelná čerpadla tohoto typu cenově dostupnější, „radí technik.

Reklama