Zahrada jako povinnost nebo pro radost a na relax?

0
4
Reklama

Zkuste zahradu vnímat jako velmi promyšlenou investici. Měla by směřovat k vytvoření osobitého a privátního prostoru na relax v jakékoli podobě. Záměrně hovoříme o relaxu, protože naše životy pronásleduje obrovské zrychlení. Během několika sekund jste nuceni vnímat a zpracovat obrovské množství informací, které vás nutí ke stále rychlejší reakci – je to velmi vyčerpávající maratón. Protože chcete přežít, hledáte prostor, kde bychom mohli zregenerovat své vyčerpány já. Fyzické i psychické.

Zahrada je ideálním místem, kde se po namáhavém dni nebo týdnu můžete s požitkem válet nebo se oddávat pěstitelským choutkám. Ale pouze za předpokladu, že nemusíte permanentně něco dodělávat, vylepšovat nebo opravovat. Vracíme se opět k fenoménu dobře promyšleného plánu – projektu zahrady. Ten by měl kopírovat váš způsob užívání zahrady. Je jen na vás, jak si tento svůj soukromý prostor chcete užít – někdo chce celou sobotu přežít na lehátku a číst, jiný se těší, že stráví celý víkend s přáteli venku u grilu, a někdo sní celých pět pracovních dnů sní o dvou dnech při bazénu.

Nikde není psáno, že všichni vlastníci zahrad musí každou sobotu za úsvitu vyběhnout a s rýčem a hráběmi pobíhat kolem domu. Samozřejmě, netýká se to těch, pro které je práce v zahradě relaxací. Chceme poukázat na to, že časy se změnily. Pokud nejste zahradník, zahrada není vaším způsobem obživy. Vaše zahrada má plnit především funkci soukromého wellness a prostoru, kde trávíte chvíle se svou rodinou a svými přáteli. Pořádně si tedy promyslete její uspořádání, abyste si mohli naplno vychutnat svůj malý soukromý ráj.

Meditační zahrada

Pohodlná lavice je zelení odizolovaná od rušné provozu za domem i od ulice. Navazuje na malou terasu u pracovny. Uklidní vás zde vůně květinových záhonů a šum listů ovocných stromů.

Letní zahrada

Aby se majitelé nemuseli během chladných měsíců dívat na hladinu zazimování bazénu, osadili jsme ho za zídku na vyvýšené molo. Zídka vytváří intimnější prostor před průčelím samotného domu, kde se bude dobře odpočívat na houpací lavici. Po překonání několika schůdků se najednou ocitnete na zcela jiném místě.

Společenská zahrada

Zde můžete dělat úplně všechno – válet se, grilovat, popíjet nebo skákat na trampolíně. Prostřednictvím vzdušné pergoly jsme propojili existující kůlnu s plně vybaveným přístřeškem, čímž jsme prostor sjednotili. Navíc, přístřešek dostal elegantnější střechu z průhledného materiálu.

Pracovna

Kůlna, nářadí, případně dílna nebo prostor pro kácení a uložení dřeva. Od ostatní zahrady ji odděluje pohledová zídka, jejíž povrch koresponduje s obkladem domu. Tentýž materiál najdete i na vyšších zdech, které oddělují meditační zahradu od letní zahrady. Jde o nepatrný, ale velmi důležitý prvek, který propojuje dům se zahradou.

Reklama