Zdravý domov

0
1
Reklama

Podle průlomové studie Healthy Homes Barometr (Barometr zdravého bydlení), která vznikla z iniciativy společnosti VELUX je pro Evropany zdravý domov důležitější než omezení kouření nebo pravidelné cvičení. Studie se zúčastnilo 12 000 Evropanů z 12 zemí. Výsledky byly zveřejněny u příležitosti Světového dne zdraví, který každoročně pořádá Světová zdravotnická organizace (WHO).

Sběr dat zorganizoval výzkumný institut Wilke s cílem porozumět tomu, jak Evropané uvažují o vztahu mezi zdravím a prostředím, kde žijí. Přelomový výzkum přinesl hned několik překvapivých zjištění.

Evropané chtějí žít ve zdravých domovech

Dostatek denního světla zlepšuje zdraví, komfort a výkon člověka. Jeho přístup do domova může dokonce vést ke zvýšení koncentrace dětí při učení až o 15%. To znamená, že zdravý život je úzce propojen s životem ve zdravém vnitřním prostředí. Podle studie je pro Evropany mnohem důležitější dostatek denního světla a čerstvého vzduchu, jak vyhýbání se tabáku či chemickým výparům, které se uvolňují z různých materiálů. Dokonce, na dostatek čerstvého vzduchu kladou větší důraz než na jídlu ovoce a zeleniny.

Co je však zajímavé, Evropané si neuvědomují propojení denního světla a čerstvého vzduchu s nemocemi, které vyplývají z jejich nedostatku (jako je například astma a vznik alergií). Důvod, proč jsou pro ně denní světlo a čerstvý vzduch tak důležité je však prostý – ve odvětrávaném domově se doma cítí komfortně, zdravě a "doma".

Všichni Evropané větrají své domovy. Častěji však otevírají okna v létě jako v zimě. V zimním období se větrání neodvíjí od kvality vnitřního prostředí, ale od nákladů na energie. Úroveň větrání se tehdy snižuje i v domácnostech, kterým na zdravém vnitřním prostředí záleží.

Z této situace vyplývají dva fakta. První informuje, že lidé úplně nerozumějí skutečným benefitem zdravého domova. Ve většině případů je jejich hlavní motivací v otázce větrání momentální příjemný pocit z přílivu čerstvého vzduchu do interiéru. Ale i přes snahu, udržet svůj domov zdravým se v domě neustále vytváří vlhkost, která ovlivňuje zdraví člověka. Nejjednodušším způsobem, jak se jí zbavit, je tedy otevřít okna – nejen v létě, ale i v zimě.

S tím se pojí i druhý fakt – lidé jsou ochotni jednat pouze v tom případě, pokud jsou náklady nízké. Jakmile se výdaje zvýší, jejich chování se mění.

Kromě těchto zjištění bylo v studii měřených 9 faktorů, které ovlivňují zdraví Evropanů. Seřazeny jsou podle důležitosti:

1. Dobrý noční spánek
2. Větrání domu
3. Jedení ovoce a zeleniny
4. Denní světlo v domově
5. Trávení času v exteriéru
6. Vyhýbání se tabáku a kouření
7. Pravidelné cvičení
8. Vyhýbání se chemikáliím
9. Obohacení své stravy

Nicméně i přesto, že je zdravý domov pro většinu obyvatel Evropy důležitý, mnoho z nich stále žije v domácnostech, které mohou mít negativní vliv na jejich vnitřní pohodu a zdraví. Tyto závěry odhalila zpráva z Frauenhofer für Bauphysik z roku 2014. Z ní totiž vyplývá, že až 80 milionů Evropanů žije v nezdravých a vlhkých b

Reklama