Atraktivnější bazén i díky zeleni. Jak na to?

0
122
Reklama

Bazén je součástí nejedné okrasné zahrady. Obvykle se buduje na slunných závětrných místech v bezprostřední blízkosti domu nebo navazuje na terasu. Atraktivitu celého prostoru může zvýšit vhodně zvolená zeleň. Jak postupovat při jejím výběru?

Zeleň může na první pohled nudně působící zahradu s bazénem výrazně oživit a zpříjemnit. Bazénu dodá honosnější ráz a navodí atmosféru dalekých dovolenkových destinací. Ve většině zahrad je bazén ohraničen zpevněnou plochou a na ni navazujícím trávníkem. Už při budování zahrady s bazénem však třeba myslet i na další zeleň a vytvořit pro ni místo. Zeleň vysazena u bazénu navozuje pocit relaxu, přispívá k soukromí a prostor zároveň částečně stíní. Přitom nesmí způsobovat znečišťování vody ani nikoho ohrožovat – jedovaté či pichlavé rostliny, jakož i druhy s ostrými listy či jinak nebezpečné rostliny k bazénu rozhodně nepatří.

Při celkovém řešení zeleně v okolí bazénu se třeba v první řadě zaměřit na odpoutání pohledů – ať už od sousedů, ulice, nebo užitkové části zahrady. Osázena zeleň by měla zároveň plnit i úlohu vìtrolamu, což oceníte zejména ve větrnějších oblastech. Kromě pergol, které mohou porůst nenáročné popínavé dřeviny, jsou na to vhodné středně vysoké a vyšší živé ploty. Ty by měly být vytvořeny z neopadavých, rychle rostoucích a podle možností tvarovatelných dřevin. Ideální jsou jehličnany, například túje, cypřiše nebo tisy. Ze stálezelených listnáčů zde vynikne bobkovišeň, která navodí atmosféru slunečního Středomoří. Nevhodné jsou kvetoucí a opadavé keře, jakož i druhy vytvářející plody, protože by znečišťovaly vodu v bazénu. Živé ploty je nezbytné zakládat v dostatečné vzdálenosti od vody – nikdy ne těsně u hladiny. Na výsadbu těchto dřevin jsou nejvhodnější jarní měsíce, případně velmi raná podzim. V tomto období lze k bazénu vysadit i stromy, které se mohou stát přírodními slunečníky. Vhodné jsou štíhlé jehličnany, případně listnáče s většími těžšími listy, které tvoří menší kompaktní korunky, jakou je například katalpa (Catalpa bignonioides ‚Nana‘). Stromy vždy situujte do závětří dál od bazénu, jinak bude vodní hladina stále posetá listy a jinými nečistotami.

Bezprostřední okolí bazénu má být nejen upravené, ale v první řadě volné a dostatečně prostorné. Těsně u bazénu se nikdy nezakládají záhony, skalky, štěrkové ani travnaté plochy, čímž se předchází soustavnému znečišťování vody ze splavující se zeminy, případně kůrového mulče. Bazén má lemovat dostatečně široká zpevněná plocha – kámen nebo palubovka. K nosným požadavkům přitom patří, aby byla bezpečná, protiskluzová a stylově i materiálově sladěná s ostatními zpevněnými plochami v prostoru. Mělo by se zde najít místo i na venkovní nábytek, slunečník či sprchu. Pokud je tato plocha větší, vytvořit zde možná i prostor pro rostliny. Na zpevněnou plochu může navazovat trávník. U bazénu by měl být spíše nižší, hustší a dobře snášející strhován. Ideální je založit ho položením hotového travního koberce v jarních měsících, při založení výsevem se na výsledek čeká příliš dlouho. Rozloha travnaté plochy by se měla odvíjet od rozlohy bazénu. K většímu bazénu se žádá umístit rozlehlejší travnatou plochu, díky které lépe vynikne i samotný bazén. Trávník musí být udržován a nakrátko sekaný, květinové louky nejsou k bazénům vhodné. Při sekání trávníku kolem bazénu je nutné sbírat i zbytky posečené stébel, které by jinak stále znečišťovaly vodní hladinu, což je třeba zohlednit při výběru sekačky.

V poslední době se i v našich zahradách těší stále větší oblibě pěstování exteriérových palem. Do našich podmínek je vhodných několik druhů, z těch nejznámějších palmičky nízká (Chamaerops humilis) nebo trachykarp (Trachycarpus fortunei), které mohou při správném zimování zůstat i venku. Mrazuvzdorné palmy zajímavě dotvoří okolí bazénu a dodají mu ten pravý, exotikou dýchající šarm. Záhony můžete vytvořit v pozadí bazénu (v dostatečné vzdálenosti), přičemž se doporučuje zakomponovat do nich ne příliš velké, kompaktní, habitem přitažlivé jehličnany, případně zajímavě vytvarované druhy (spirály, dřeviny na kmínku), nižší, středně vysoké i vyšší okrasné trávy, bambusy (vydávají atraktivní zvukové efekty), letničky, aromatické bylinky (různé druhy šalvějí), případně v létě kvetoucí trvalky (rudbekie, monarda, šanta) a dřeviny (perovskie, svatolina, růže, levandule). Prioritně by měli dostat místo rostliny milující slunce, kterým v létě nepřekáží žár, sucho ani občasné spláchnutím bazénové vody.

Rostliny na záhonech by u bazénu měla doplnit i zeleň ve vegetačních nádobách. V tomto případě lze zvolit exotikou dýchající dřeviny původem ze subtropů – citrusy, agapanty, oleandry, olovníky, lulka, ibišky, lantany, kopretina, durmany, granátovníky, fíkovníky či muškáty. S jejich množstvím to, přirozeně, netřeba příliš přehánět. U bazénů může ve vegetačních nádobách efektně působit i zeleň okrasná listem – zimostrázy, cykasy, palmy, případně bambusy, barevná irezina či pochvatec. O barevnou záplavu se zase postarají kvetoucí letničky v nádobách. K nejbohatší kvetoucím patří petúnie, aksamitníku, šalvěje, begónie, sanvitálie nebo kosmatec, které jsou vhodné do smíšených kompozic. Zakomponovat sem však možná i do nádoby osázenou, exoticky působící kanu, případně okrasné trávy, které se jinak pěstují na záhonech. Zvolené vegetační nádoby by měly stylově i barevně ladit s celým prostorem, přičemž ideální je zvolit jeden typ materiálu a jednu barevnost. Přitom platí, že do okolí bazénu je vhodnější umístit několik rozměrnějších nádob jako velké množství maličkých květináčů. Zeleň v nádobách nikdy nesmí mít omezující a určitě by neměla překážet při vstupu do bazénu ani bránit výhledu při koupání se, co se může stát zejména při oleandry. K bazénu není vhodné umisťovat extrémně náročné rostliny ani druhy vyžadující časté chemické postřiky. Uvědomit si třeba i to, že většina těchto rostlin bude potřebovat zazimování.

Reklama