Barevný domov

0
3
Reklama

Proč nás fascinuje pohled na duhu a při jejím rozplynutí cítíme smutek? Protože je barevná a pohled na její barvy lahodí našemu oku a vyvolává v nás pocity radosti. Zkuste použít barvy duhy i ve svém bytě a vytvořit si tak prostředí, které bude vyjadřovat váš temperament nebo správně ovlivňovat vaši náladu. V barevném domově se jistě budete cítit příjemně.

Móda barevnosti interiérů se mění paralelně s módou v oblékání, proto ne náhodou používají v jedné sezóně téměř stejnou barevnou škálu renomovaní tvůrci interiérů i módní návrháři. S výběrem správné barvy pro konkrétní období jim pomáhají psychologové takzvaným Luescherovým testem, čili zjišťováním obecného stavu psychiky lidí na základě barvy, kterou si zvolilo nejvíce lidí z náhodně vybrané skupiny. Při zařizování bytu se však vůbec nemusíte řídit nejnovějšími barevnými trendy, které dominují na prestižních výstavách nábytku. Nechte se raději vést svou intuicí. Šatník vyměníte přece jen jednodušší než obývák.

Barvy a pocity

Je známo, že světlo a barvy dokáží výrazně ovlivnit naše pocity a psychiku, podobně jako například hudba. A jaký pocit navozují konkrétní barvy?
To, že se barvy dělí na teplé a studené, jsme se všichni naučili již v základní škole. Stává se však, že při zařizování svého bytu na to jaksi pozapomeneme. A později si neumíme vysvětlit, proč nám je v obývacím pokoji stále zima a na návštěvě u sousedů, kteří mají stejný byt a stejně na sever orientovanou obývák, je nám příjemně teploučko. Pokud jste stěny namalovali studenými barvami, podlaha a dokonce i nábytek mají světlé a studené odstíny, není se čemu divit. Dosáhli jste sice optické zvětšení místnosti, ale zároveň jste prostor ještě více ochladily. Proto spíše než chytíte do ruky štětec nebo si objednáte malířů, zamyslete se nad pocity, které ve vás vyvolávají určité barvy.

Takže teplé barvy, jako jsou červená, žlutá, oranžová a hnědá, navozují pocit tepla, dodávají nám energii a povzbuzují naši aktivitu, protože vycházejí z barev ohně. Hodí se zejména do prostor orientovaných na sever a východ, které jakoby se díky "ohnivým" barvám rozzářily a ohřály. Například žlutá barva dokáže navodit subjektivní pocit teploty vyšší asi o dva ° C. Výborně se hodí do dětských pokojů, protože rozvíjí myšlení a aktivitu školních dětí. Červená barva podporuje imunitní systém a tvorbu červených krvinek. S touto barvou však musíme zacházet opatrně, protože pokud je její příliš, může způsobit naši nervozitu, ba až agresivitu. V obytném prostoru je vhodná spíše ve formě stimulujících akcentů, například v pracovně nebo pracovním koutě. A pokud máte problém s nechutenstvím, červené dvířka kuchyňské linky nebo červená stěna u jídelního stolu vám určitě dodají chuť k jídlu.
Studené barvy, jako jsou modrá a zelená, zklidňují a pomáhají soustředit se. V takovém prostoru převažuje rozum nad emocemi. Modrá uspává a zpomaluje tok myšlenek, snižuje krevní tlak, proto se hodí do ložnice a odpočinkové části obytného prostoru. Zelená zase vytváří duševní rovnováhu a zvyšuje sebevědomí, je úlevou pro oči zatížené prací u počítače. Je vhodná do obývacího pokoje, a to hlavně v podobě květů. Momentálně velmi populární šedá patří pro svou schopnost tlumit energii také mezi studené barvy. Pokud to s ní v interiéru přeženete, můžete mít sklon k smutku až depresi.

Barvy a světlo

Velký vliv na charakter barvy má světlo, jeho barva a intenzita. Důležité je, zda je světlo umělé, nebo přirozené denní, přímé, nebo rozptýlené. Obyčejná žárovka například zesílí účinek teplých barev a přidá šedý odstín barvám studeným. Zářivky zase zvýrazní a posílí studené barvy a potlačí intenzitu teplých barev. Vliv intenzity denního osvětlení nejlépe vysvětlíme na příkladu. Malá a úzká místnost s malým oknem na konci vymalovaná tmavými barvami bude vypadat ještě menší, působit tmavší a méně výrazně. Pokud však použijete na stěnách pokoje například jasnou žlutou barvu, budete mít pocit, že v ní svítí slunce, i když bude venku lít. Tmavé barvy totiž světlo pohlcují a velké světlé plochy ho odrážejí, a tedy znásobují. Nedostatek denního světla se tak dá kompenzovat světlými stěnami a zařízením. I zde se však dají udělat výjimky – pokud navzdory všem pravidlům chcete použít tmavé barvy v malém prostoru, musíte je vyvážit více zdroji umělého světla.

Oklamejte prostor

Barvy dokáží dokonce ovlivnit i to, jak vnímáme prostor, a oklamat naše smysly. Hru s barvami je lepší svěřit do rukou zkušeného architekta nebo designéra, pokud se však chcete sami pokusit o barevné přetvoření svého příbytku, přinášíme vám několik dobrých rad:

• Dlouhou a úzkou obytnou místnost opticky zkrátíte, pokud použijete tmavší odstíny na kratších stěnách a světlejší barvy na delších stěnách. Tmavá barva jakoby vzdálenou stěnu přiblížila.
• Nízkou místnost opticky zvýšíte, pokud strop a podlaha budou světlejší než svislé konstrukce. Pokud přidáte i vhodné nepřímé osvětlení stropu, budete se cítit jako v paláci.
• Příliš vysoká místnost bude působit nižší, pokud na stropě použijete tmavší odstín a na stěnách světlejší.
• Pokud je barva stěn a podlahy stejná, místnost se bude zdát prostornější.
• Optické zvětšení prostoru lze dosáhnout i přetažením podlahové krytiny až na stěnu.
• Podlaha by měla být tmavší než strop, v opačném případě budete mít pocit, že strop na vás padá.
• Na velké plochy volte barvy klidnější, méně agresivní. Interiéru dodají hravost barevně výrazné drobnosti nebo malé plochy.
• Mnoho různých barev v jednom prostoru působí chaoticky a disharmonicky.
• Důležité je určit si v prostoru jednu základní barvu a k ní několik doprovodných, které se budou opakovat. Nesmí jich však být příliš.
• Dobrým pravidlem je nepoužít v jedné místnosti více než tři barvy (a jejich odstíny různé intenzity).
• Opatrně třeba zacházet is nápadnými vzory – čím větší je vzor, ​​tím se místnost zdá menší.

Ideální je, pokud barevnost interiérů v bytě nebo domě vyjadřuje naturel a temperament jeho obyvatel. Tehdy se budou doma cítit dobře. Vytváření barevného interiéru je proto tvůrčím procesem, který by měl být poznamenán egoismem – nepřemýšlejte nad tím, co řeknou sousedé a známí, vytvořte si svět, ve kterém se budete cítit dobře, především vy.

Reklama